Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення … щодо практичного застосування норм податкового законодавства, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які діяли у 2020 році.
… в грудні 2019 року придбало авіаквитки для поїздки у відрядження до міжнародного автосалону у м. Женева з … березня по …. березня 2020 року для представників підприємств дилерської мережі ... За придбані авіаквитки для представників дилерської мережі (не співробітників …) були нараховані та сплачені податки: податок на доходи фізичних осіб та військовий збір як за додаткове благо, та ці витрати були задекларовані у звіті 1ДФ за 4 квартал 2019 року.
У зв’язку із застосуванням Швейцарським урядом обмежувальних заходів, направлених на протидію розповсюдження епідемії коронавірусу на території Європи, та, як наслідок, офіційною відміною міжнародного автосалону у
м. Женева, відповідно, було відмінено відрядження на моторшоу. Відповідно до умов укладеного договору повернення вартості невикористаних квитків, не дозволене тарифом авіакомпанії.
На підставі викладеного платник податків просить дати індивідуальну податкову консультацію з питання чи може подати уточнюючий податковийрозрахунокф. № 1ДФ за 4 квартал 2019 рік та сторнувати нараховану у 4 кварталі 2019 року суму податків: податкуна доходи фізичних осіб та військового збору на вартість придбаних, але не використаних авіаквитків, у зв’язку з тим, що послуги не були надані, а сам факт отримання представниками підприємств … додаткового блага відсутній.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого встановлено, що платниками податку є, зокрема фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема дохід, отриманий таким платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті).
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексу для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі – Порядок).
Відповідно до п 2 розділу І Порядку розрахунок –податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Відображення показників у додатку 4ДФ до Розрахунку здійснюється на підставі відповідних первинних документів та бухгалтерського обліку підприємства за звітний податковий період.
Водночас згідно з п. п. 2 п. 4 розділу ІV Порядку у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається дохід, нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податковим агентом.
Тобто Порядком передбачено відображення у додатку 4ДФ до Розрахунку сум доходів фактично нарахованих та виплачених платнику податку у відповідному періоді.
Крім того, зазначаємо, згідно з п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
Результати перерахунку, зокрема по нарахованих доходах та податку на доходи фізичних осіб, відображаються у звітності додатку 4ДФ до Розрахунку того періоду, в якому було проведено такий перерахунок.
При цьому зазначаємо, якщо за результатами проведення перерахунку платнику податку по нарахованих сумах доходів та податку виникає від’ємне значення, то у звітності додатку 4ДФ до Розрахунку у рядках 3а«Сума нарахованого доходу» та 3 «Сума виплаченого доходу», 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» проставляється сума надміру нарахованого доходу та утриманого податку зі знаком «мінус» та за відповідною ознакою доходу.
У випадках, якщо податковим агентом по окремому платнику податку було перераховано (сплачено) податку на доходи фізичних осіб більше, ніж підлягало перерахуванню і ця сума була відображена в додатку 4ДФ до Розрахунку у попередніх періодах, то в звітності майбутніх періодів графа 4 може дорівнювати нулю.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |