X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.05.2021 р. № 1997/ІПК/16-31-18-04-20

Головне управління ДПС у Полтавській області розглянуло звернення      Товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю  (далі – Товариство) щодо включення до об’єкта оподаткування єдиним податком внесків засновника Товариства в додатковий капітал без рішень про зміну його розміру та щодо можливості повернення даних внесків засновнику Товариства, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє наступне.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, Товариство є платником єдиного податку  третьої групи та в зв’язку з тимчасовим браком коштів на загальних зборах учасників  прийняло рішення про внески засновником  коштів в додатковий капітал без збільшення статутного капіталу. Рішення оформлено протоколом, в якому встановлено розмір, форму і порядок внесення учасником додаткових внесків. При цьому, внески вносилися шляхом зарахування коштів на поточний рахунок підприємства. Товариство запитує чи вважаються ці кошти доходом для обкладання єдиним податком та чи можна їх повернути  засновнику.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ст. 292 Кодексу.

При цьому, до складу доходу платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника (п.п. 8 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об'єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову  політику (пункт 44.2 статті 44 Кодексу).

Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291 (зі змінами), рахунок 42 «Додатковий капітал» призначено для узагальнення інформації про суми, на які вартість реалізації випущених актів перевищує їхню номінальну вартість, вартість необоротних активів, безкоштовно отриманих підприємством від інших осіб, та інші види додаткового капіталу, зокрема, для обліку іншого вкладеного засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу.

Порядок визнання доходів та їх класифікація здійснюється відповідно до  Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 (далі – Положення), яке поширюється на підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від форм власності.

Згідно з Положенням дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 № 433 затверджено Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності, які можуть застосовуватися підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності (далі – наказ № 433). Відповідно до п. 2.6 наказу № 433 власний капітал відображається в балансі одночасно з відображенням активів або зобов'язань, які призводять до його зміни.

Оскільки для цілей бухгалтерського обліку збільшення додаткового капіталу за рахунок внесків засновниками є операцією, що приводить до збільшення власного капіталу та при цьому не приводить до збільшення доходу підприємства, то відповідно внесення грошових коштів засновником як додатковий капітал без зміни розміру статутного капіталу не включається до складу доходу платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи).

Питання правомірності повернення засновнику внесків у додатковий капітал не регулюється податковим законодавством та має розглядатися з урахуванням договірних умов та первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Додатково повідомляємо, що п. 528 підрозд. 10 розд. XX Перехідні положення Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема    ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.