Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) розглянула Ваше звернення від … щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та в межах компетенції повідомляє.
Платник повідомив, що є фізичною особою-підприємцем та платником єдиного податку третьої групи. Місце провадження діяльності збігається з податковою адресою платника та місцем проживання. В зв’язку із цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо обов’язку сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та можливості застосування пільги зі сплати цього податку.
Конституція України та Цивільний кодекс України (далі - ЦКУ) закріпили право приватної власності (ст. 41 Конституції України та ст. 325 ЦКУ). Суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можутьїмналежати. Склад, кількість та вартість майна, якеможе бути у власностіфізичних та юридичнихосіб, не є обмеженими.
Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (п. 1 ст. 320 ЦКУ).
Порядок оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлено нормами ст. 266 ПКУ, відповідно до п. п. 266.1.1 п. 266.1 якої платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його частка (п. п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).
Базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його часток (п. п. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
Згідно з п. п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ база оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Пільги зі сплати податку встановлено п. 266.4 ст. 266 ПКУ.
Зокрема, п. п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ передбачено зменшення бази оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Крім того, сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів (п. п. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ).
Разом з тим, відповідно до п. п. 266.4.3 п. 266.4 ст. 266 ПКУ пільги з податку, передбачені п. п. 266.4.1 та п. п. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ, для фізичних осіб не застосовуються до об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої п. п. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 ПКУ.
Також, пільги не застосовуються до об’єкта/об’єктівоподаткування, щовикористовуютьсяїхвласниками з метою одержаннядоходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькійдіяльності).
Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості (п. п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).
Платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку
(п. п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).
Враховуючи вищезазначене, обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке перебуває у власності фізичної особи, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі об’єкта нерухомості та відповідної ставки податку. При цьому, в разі використання майна в підприємницькій діяльності пільга зі сплати податку до об’єктаоподаткування не застосовується.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |