X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.04.2021 р. № 1800/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавств в частині застосування відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків, у своєму зверненні повідомив, що Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466), який набрав чинності 23.05.2020, внесені зміни до Кодексу. Так, п. 73 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу передбачено штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Разом з тим, положення частини першої ст. 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.  

Таким чином, виходячи з неоднозначного розуміння норм Закону № 466, яке може суперечити ст. 58 Конституції України, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо конкретного періоду з якого починається застосування штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН:

по операціям, які звільняються від оподаткування ПДВ;

по операціям, які оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою;

по операціям, які не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а саме, у разі порушення безпосередньо строків реєстрації після 23.05.2020 або за весь минулий період з 01.01.2018 по 22.05.2020.

Реєстрація податкових накладних в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог Кодексу та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246.

Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН передбачені п. 201.10 ст. 201 Кодексу.

Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації та за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст. 201 Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН визначено ст. 120¹ Кодексу.

Згідно з п. 73 підрозділу 2 розділу XX Кодексу штрафи за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, передбаченого ст. 201 Кодексу, за операціями, що звільняються від оподаткування ПДВ, операціями, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» п. 198.5 ст. 198 Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до ст. 199 Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ст. 201 Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом № 466, строк сплати грошових зобов'язань за якими не настав або грошові зобов'язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов'язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом № 466, застосовуються в розмірі 1 відс. обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 510 гривень.

Таким чином, положення п. 73 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовується до штрафів, нарахованих платникам податків протягом періоду з 01 січня 2017 року до 23 травня 2020 року за умови, що станом на 23 травня 2020 року строк сплати грошових зобов'язань за якими не настав або грошові зобов'язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов'язання за ними не сплачено).

Одночасно слід зазначити, що відповідно до п. 52¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Таким чином, до платників ПДВ не застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, передбачених ст. 201 Кодексу, які вчинені ними протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, граничний строк реєстрації яких припадає на період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.