Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України, розглянуло звернення .... на отримання консультації щодо сплати орендної плати за земельну ділянку державної власності, яка надана фізичній особі за договором оренди, в якому визначено цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства, та в межах компетенції повідомляє.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), а справляння плати за землю - Податковим кодексом України (далі - ПКУ).
Відповідно до пп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПКУ плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об’єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (пп. 288.2, 288.3 ст. 288 ПКУ).
Згідно з п.288.1 ст.288 ПКУ, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 ПКУ).
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 ПКУ).
Положеннями ст.125 ЗКУ встановлено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 13 Закону України від 06.10.1998р. №161-ХІV «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Таким чином, фізична особа (член фермерського господарства), що уклала договір оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності, в якому визначено цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства, є платником орендної плати та сплачує орендну плату за вказану земельну ділянку.
Нарахування фізичним особам сум податку (орендної плати) проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 ПКУ (п.286.5 ст.286 ПКУ).
Щодо оподаткування доходу від надання в оренду (суборенду) земельної ділянки
Положеннями п.170.1.1 п.170.1 ст.170 ПКУ визначено, що податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Згідно з пп. 170.1.4 п. 170.1 ст.170 ПКУ, доходи від надання в оренду (суборенду) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ст.167 ПКУ (18%).
Крім того, об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.163 ПКУ, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування. Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
Таким чином, юридична особа, зокрема, фермерське господарство, яке є суборендарем земельної ділянки, при нарахуванні та виплаті громадянам (орендодавцям) орендної плати за надання в оренду (суборенду) земельної ділянки, як податковий агент, зобов’язана нарахувати, утримати та перерахувати в бюджет податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.
Згідно з п.52.2 ст.52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |