Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення у бухгалтерському обліку сум курсових різниць від перерахунку грошових коштівв іноземній валютіта, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ (Агент) надає послуги замовникам-нерезидентам за договорами морського агентування суден з питань обслуговування приходу-виходу та перебування іноземних суден в портах України. Агент діє від свого імені, але за рахунок принципала. Замовник здійснює попередню оплату в іноземній валюті, відповідно до контракту або номінації.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, для виконання зобов’язань з обслуговування морських суден, агент задіє українські підприємства.
Взаєморозрахунки з резидентами-постачальниками послуг здійснюються в національній валюті на підставі отриманих рахунків, актів виконаних робіт/послуг. Для розрахунків з українськими постачальниками, отриману від замовника іноземну валюту агент конвертує в гривню, а отримані в національній валюті послуги агент перевиставляє замовнику шляхом перерахування витрат у валюту за курсом НБУ на дату оплати або підписання акту з постачальниками таких послуг.
При здійсненні вищевказаних операцій, а також внаслідок коливання курсів національної валюти до іноземної валюти на дату балансу та на дату здійснення господарської операції, в обліку утворюються негативні та позитивні курсові різниці. Замовнику такі курсові різниці не перевиставляються і замовником не відшкодовуються тому, що розрахунок із замовником здійснюється тільки у валюті і його не цікавить гривнева оцінка долара.
Оскільки ТОВ в рамках здійснення взаєморозрахунків по договору морського агентування має справу з валютними операціями (купівля/продаж валюти, переоцінка валютного рахунку на залишок грошових коштів в іноземній валюті) у підприємства за правилами бухгалтерського обліку виникає необхідність розрахунку операційних курсових різниць.
У ТОВ виникло питання стосовно коригування фінансового результату до оподаткування на суму доходів та витрат, нарахованих по валютних курсових різницях за правилами бухгалтерського обліку та відображення агентом таких курсових різниць в обліку.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування по операціях з перерахунку курсових різниць.
Перерахунок курсових різниць при зміні валютного курсу здійснюється за правилами бухгалтерського обліку.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV).
Таким чином питання відображенняу бухгалтерському обліку сум курсових різниць від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |