X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.06.2021 р. № 2164/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

Товариство повідомляє, що у своїй господарській  діяльності Товариство здійснює придбання та подальшу реалізацію алкогольних напоїв, які об’єднані  у набір/комплект товарів, який складається з двох різних видів алкогольних напоїв та мають різні коди  УКТ ЗЕД, наприклад: APEROL 0,7 + CINZANOSPIRIT 0,75.

Метою правильності зазначення в касовому чеку коду УКТ ЗЕД даного набору/комплекту, який складається з двох підакцизних товарів, Товариство отримало від постачальника висновок Торгово-Промислової палати щодо визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД. А саме: подарунковому набору був призначений один новий код УКТ ЗЕД – 2208 90 69 00, у зв’язку з чим, в касовому чеку Товариство зазначає код набору згідно УКТ ЗЕД, який зазначений у Сертифікаті ТПП.

На думку Товариства є два варіанти розрахунку:

  1. Полягає у тому, що МРЦ визначається як сума двох/або більше алкогольних напоїв, які входять до складу набору/комплекту.

МРЦ APEROL 0,7  = 329,00 грн., а МРЦ CINZANOSPIRIT 0,75 = 109,00 грн., тоді МРЦ набору дорівнює 329,00+109,00=438,00 грн.

  1. Полягає у тому, що для визначення МРЦ за основу береться мінімальна роздрібна ціна, що є більшою з двох МРЦ.

МРЦ APEROL 0,7  = 329,00 грн., а МРЦ CINZANOSPIRIT 0,75 = 109,00 грн., тоді МРЦ набору дорівнює МРЦ, яка є найбільшою з двох товарів - 329,00 грн. за набір.

Товариство запитує:

  1. Який із двох варіантів розрахунку МРЦ є правильним з точки зору законодавства?
  2. Щодо визначення бази – вартості підакцизних товарів, яка береться за основу під час розрахунку суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів?

В майбутньому, в своїй господарській діяльності Товариство планує здійснювати реалізацію наборів/комплекту товарів суб’єктам роздрібно торгівлі, до складу якого окрім підакцизних товарів (алкоголь) будуть входити інші товари, а саме кондитерські вироби (цукерки або випічка).

З якої вартості в даному випадку необхідно розраховувати акцизний податок, якщо даному набору/комплекту згідно Сертифікату ТПП буде присвоєний код товарів згідно УКТ ЗЕД як для підакцизних товарів (в наборі будуть превалювати підакцизні товари):

  1. З усієї вартості набору/комплекту, до складу якого входять інші товари (цукерки, випічка)? В цьому випадку сума акцизного податку буде розраховуватися із суми, яка включає також вартість цукерок або випічки.
  2. З вартості лише реалізованих підакцизних товарів. Чи необхідно в касовому чеку виділяти окремо підакцизні товари (алкоголь)?

Відповідно до статей 1 і 18 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) Кабінет Міністрів України встановлює мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари, а також мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Кабінетом Міністрів України встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 (із змінами і доповненнями) (далі – Постанова № 957).

Відповідно до додатку до Постанова № 957:

мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків;

мінімальна роздрібна ціна на вина та вермути у скляній та іншій тарі місткістю менш як 1 літр та більш як 1 літр, 1 літр у скляній тарі розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари, поділений на 0,7.

Враховуючи зазначене, МРЦ визначається на алкогольні напої відповідно до  кодів виробів згідно з УКТЗЕД, тому правильним будерозрахунок МРЦ у  першому прикладі, Товариства МРЦ визначається як сума двох/або більше алкогольних напоїв, які входять до складу набору/комплекту:

МРЦ APEROL 0,7  = 329,00 грн., та МРЦ CINZANOSPIRIT 0,75 = 109,00 грн., тоді вартість набору дорівнює 329,00+109,00=438,00 гривень.

Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння).

Відповідно до п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу  акцизний податок справляється, зокрема із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та обчислюється за ставками зазначеними в п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Кондитерські вироби (цукерки або випічка) не належать до підакцизних товарів.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу  товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки в подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через ПРРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Форму та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 21.012016 № 13 (далі – Положення № 13).

Одним із обов’язкових реквізитів фіскального касового чека є, зокрема код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що встановлений Закону України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020  № 674-ІХ (далі  - Закон № 674), і зазначається для підакцизних товарів в ряду 7 чеку № ФКЧ-1 наведено у додатку 1 до Положення № 13, згідно з п. 4 розділу І Положення № 13, взаєморозміщення написів  і даних на полі документа є рекомендованим.

При цьому відповідно до Положення № 13 для підакцизних товарів необхідно забезпечити зазначення у фіскальному касовому чеку товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, затвердженого Законом № 674, який складається з 10 цифр. 

Таким чином, у разі реалізації наборів/комплекту товарів суб’єктами роздрібно торгівлі, до складу якого окрім підакцизних товарів (алкоголь) будуть входити інші товари, а саме кондитерські вироби (цукерки або випічка), то акцизний податок розраховується із вартості підакцизних товарів, і відповідно потребує виділення підакцизних товарів у касовому чеку та зазначення товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД затвердженого Законом № 674.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповіднодо пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.