X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ОФІС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.06.2021 р. № 2178/ІПК/34-00-04-02-02

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з питань практичного застосування окремих норм Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені і керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

У зверненні Товариство зазначає, що на єдиний рахунок, відкритий на ім’я Державної податкової служби у Казначействі, були помилково перераховані кошти.

Товариство цікавить яким чином можливо реалізувати право на повернення помилково перерахованих коштів, що передбачено статтею 43 Кодексу. Чи має право платник податків подати у довільній формі заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені із зазначенням напряму перерахування коштів на поточний рахунок платника податків в установі банку, як це передбачено пунктом 43.4 статті 43 Кодексу?

Статтею 351 Податкового кодексу визначено, що єдиний рахунок - це рахунок, відкритий у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених цим Кодексом, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Для перерахування коштів, що надходять на єдиний рахунок, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, щоденно, крім вихідних, святкових та неробочих днів, формує, підписує та надсилає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, зведений реєстр платежів з єдиного рахунку із зазначенням платіжних реквізитів отримувачів коштів та іншої інформації відповідно до законодавства.

Зведений реєстр платежів з єдиного рахунку включає дані всіх реєстрів платежів з єдиного рахунку в розрізі окремих платників податків.

Відповідно до абзацу 4 пунку 351.7 статті 351Кодексу уразі виявлення помилок чи розбіжностей у зазначеній платником податків інформації у розрахунковому документі на зарахування коштів на єдиний рахунок, внаслідок чого центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не може визначити належність платежу відповідному одержувачу, сума такого платежу (його частина) не включається до Реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків та вважається помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями. При цьому платнику податків у день формування Реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків надсилається повідомлення в електронний кабінет про виявлені помилки чи розбіжності.

Пунктом 351.8 статті 351 Податкового кодексу визначено, що суми помилково та/або надміру сплачених платником податків грошових зобов'язань (зобов'язань з єдиного внеску) і пені, за даними контролюючого органу, вважаються коштами, щонадійшли на єдиний рахунок, і враховуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, при формуванні Реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків на дату формування такого Реєстру.

Платник податків має право через електронний кабінет визначити напрям використання суми помилково та/або надміру плачених грошових зобов'язань та пені, наявних на дату формування Реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків, які повинні враховуватися при формуванні такого Реєстру.

Положення цього пункту не позбавляють платника податків права на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань і пені у порядку, визначеному статтею 43 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 43.1 статті 43 Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Міністерством  фінансів України наказом від 01.03.2021 р. № 127  внесено зміни  до  Порядку  інформаційної  взаємодії  Державної   податкової   служби,  її  територіальних  органів  місцевих  фінансових  органів  у  процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру  сплачених  сум  грошових зобов'язань та пені,  затвердженого  наказом  Міністерства  фінансів  України   від  11.02.2019 р. № 60 (далі - Порядок).

Зміни  стосуються  зокрема, визначення  порядку  опрацювання  заяв   платників  податків    на  повернення   з  єдиного  рахунка   помилково  та / або надміру  сплачених  сум   грошових  зобов’язань  та пені.   

Порядок опрацювання заяв платників податків на повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені визначено Розділом ІІ Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019р. №60 (зі змінами та доповненнями).

Платник податків має право на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені з єдиного рахунка, відкритого на ім'я ДПС у Казначействі.

Заява подається платником податків до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника виключно в електронній формі через сервіс "Електронний кабінет", що функціонує відповідно до статті 421 розділу II Кодексу, з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

У разі повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені платник податків у заяві зазначає суму, дату сплати і реквізити з розрахункового документа, за якими кошти перераховано на єдиний рахунок, та поточний рахунок платника податку в установі банку, на який необхідно повернути такі кошти.

Крім того повідомляємо, що скористатися правом повернути суму надміру сплаченого податку, яка обліковується в інтегрованій картці платника, можливо за умови подання заяви до органу податкової служби у строк, що не перевищує 1095 днів з дати здійснення такої переплати.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.