Державна податкова служба України розглянула звернення щодо нарахування амортизації на малоцінні необоротні матеріальні активи (далі – МНМА) та відображення у додатку РІ Декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) суми нарахованої амортизації МНМА, введених в експлуатацію після 22.05.2020 та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство (далі – ТОВ) веде бухгалтерський облік та складає фінансову звітність за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Згідно з обліковою політикою ТОВ матеріальні активи, строк корисного використання яких більше одного року та первісна вартість яких перевищує
20000 гривень, включаються до складу основних засобів.
У ТОВ виникли питання:
1.чи виникають різниці при нарахуванні амортизації МНМА, введених в експлуатацію після 23.05.2020;
2. чи відображається у рядку 1.1.1 Додатку РI до Декларації сума нарахованої амортизації МНМА за даними бухгалтерського обліку, які введені в експлуатацію після 22.05.2020.
Щодо питань 1, 2
Визначення поняття основні засоби для цілей оподаткування наведено у
п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, відповідно до якого (з урахуванням змін внесених Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», які набрали чинності з 23 травня 2020 року) основні засоби – матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).
З 23 травня 2020 року згідно зі змінами, внесеними до п.п. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, для цілей оподаткування податком на прибуток до МНМА відносяться матеріальні активи вартістю, що не перевищує 20000 гривень.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені положеннями Кодексу.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог ст. 138 Кодексу.
Пунктами 138.1 та 138.2 ст. 138 Кодексу встановлено, що фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Отже, положення п. 138.1 та п. 138.2 ст. 138 Кодексу передбачають коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації виключно для активів, що є основними засобами або нематеріальними активами.
Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів на підставі пп. 138.1, 138.2 ст. 138 Кодексу, відображаються у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ Декларації:
у рядку 1.1.1 додатка РІ до Декларації відображається сума нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
у рядку 1.2.1 АМ додатка РІ до Декларації відображається сума розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
Оскільки МНМА, які введені в експлуатацію після 23.05.2020 не належать до основних засобів, то різниці, відповідно до ст. 138 Кодексу за такими активами у платника не виникають.
Отже, у рядках 1.1.1, 1.2.1 АМ додатка РІ до Декларації відображається сума нарахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів без врахування амортизації МНМА.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |