X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.06.2021 р. № 2194/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення … від … щодо практичного застосування норм податкового законодавства, зокрема обов’язку платника податків стати на облік у контролюючому органі за неосновним місцем обліку, у разі наявності у нього структурного підрозділу без реєстрації його як відокремленого у встановленому законом порядку, та з урахуванням фактично викладених у зверненні обставин повідомляє.

Товариство зазначило, що окрім виробничих, складських та офісних будівель і споруд, які розташовані за його місцезнаходженням, йому на праві власності належать також виробничі та інші потужності, що територіально розташовані не за основним місцем обліку юридичної особи. На вказаних виробничих потужностях працюють на постійній основі наймані працівники, які виконують покладені на них функції. При цьому будь які відокремлені підрозділи за місцезнаходженням таких виробничих потужностей Товариством не створювалися.

У зв’язку з цим виникли питання:

Чи зобов’язана юридична особа без зміни місцезнаходження та без створення (реєстрації) у встановленому законом порядку відокремленого підрозділу на території, іншій ніж основне місце обліку стати на облік за неосновним місцем обліку як податковий агент із перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням структурного підрозділу?

Якщо так, то які дії необхідно вчинити, зокрема за якою формою подати заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку та до якого територіального органу ДПС?

Відповідно до п. 63.1 ст. 63 Кодексу облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.63.3 ст.63 Кодексу з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.

Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків і зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку  та збору визначаються згідно з відповідним розділом Кодексу.

Платник податку зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомити про всі об’єкти оподаткування і всі об’єкти пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників.

У контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки і збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків і зборів.

Отже, якщо платник податку має власні та/або орендовані приміщення (будівлі) у різних регіонах, в яких працюють та отримують заробітну плату наймані працівники, то платник податку зобов’язаний стати на облік як платник окремих видів податків та перераховувати податок на доходи фізичних осіб із доходів у вигляді заробітної плати до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) таких приміщень (неосновне місце обліку) на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України.

Порядок обліку платників податків і зборів  затверджено наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (із змінами та доповненнями) (далі – Порядок №1588).

Зазначеним Порядком №1588 визначено, зокрема, порядок взяття на облік за неосновним місцем обліку платників податків (розділ VII) та порядок обліку об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням (розділ VIII).

Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об’єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.

Платники податків можуть подати заяву за ф. № 17-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.

Заява за ф. № 17-ОПП може бути подана як до контролюючого органу за неосновним місцем обліку, так і до контролюючого органу за основним місцем обліку.

У разі подання заяви за ф. № 17-ОПП до контролюючого органу за неосновним місцем обліку платник податків у розділі 3 заяви може зазначити контролюючий орган, до якого подається заява, та обрати адміністративно-територіальні одиниці (за місцезнаходженням об’єктів оподаткування), які обслуговуються таким органом.

У разі подання заяви за ф. № 17-ОПП до контролюючого органу за основним місцем обліку платник податків у розділі 3 заяви може зазначити всі контролюючі органи, у яких бажає стати на облік за неосновним місцем обліку, та обрати адміністративно-територіальні одиниці (за місцезнаходженням об’єктів оподаткування), які обслуговуються такими органами.

Також взяття на облік за неосновним місцем обліку здійснюється, зокрема, на підставі повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП (далі – повідомлення за ф. № 20-ОПП) (додаток 10 до Порядку № 1588), поданого платником відповідно до розділу VIIIПорядку № 1588, та якщо у такому повідомлення платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування.

Таким чином, якщо платник податків має об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність на території адміністративно-територіальних одиниць відмінних від основного місця обліку, то він зобов’язаний стати на облік за місцем розташування таких об’єктів (неосновне місце обліку) у відповідних контролюючих органах шляхом подання заяви за ф. № 17-ОПП або повідомлення за ф. № 20-ОПП.

За даними інформаційних ресурсів … перебуває на обліку за неосновним місцем обліку у контролюючих органах, зокрема за місцем розташування будівель комбінату.

Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.