X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.06.2021 р. № 2245/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення/постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство має укладені договори купівлі-продажу медикаментів зі спеціалізованою організацією, що здійснює закупівлі в рамках виконання бюджетних програм відповідно до статті 24 Закону України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII «Про публічні закупівлі».

При постачанні медикаментів цьому контрагенту (спеціалізованій організації) Товариство застосовує пільгу з оподаткування податком на додану вартість, яка встановлена пунктом 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків i зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до абзацу другого підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, ставка ПДВ в розмірі 7 відс. встановлюється, зокрема, на операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (далі - ДРЛЗ), а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення (далі - ДРМТВМП) або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується
документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.

Згідно з пунктом 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до
31 грудня 2022 року, звільняються від оподаткування ПДВ:

операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, внесених до ДРЛЗ, медичних виробів, внесених до ДРМТВМП та/або введених в обіг відповідно до законодавства у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності, та операції з першого постачання таких лікарських засобів, медичних виробів на митній території України;

операції з першого постачання виробником на митній території України лікарських засобів, внесених до ДРЛЗ, медичних виробів, внесених до ДРМТВМП та/або введених в обіг відповідно до законодавства у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності;

операції з постачання (передачі) лікарських засобів та медичних виробів, що були ввезені та/або поставлені на митній території України відповідно до цього пункту, у системі охорони здоров'я від центрального органу виконавчої влади України, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, та/або від державних підприємств, створених за наказом цього центрального органу виконавчої влади, до кінцевого споживача (пацієнта) у межах виконання бюджетних програм із забезпечення медичних заходів державних програм та/або комплексних заходів програмного характеру у сфері охорони здоров'я.

Звільнення від оподаткування ПДВ, встановлене пунктом 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується, якщо ввезення та/або постачання здійснюється на підставі договорів із спеціалізованими організаціями, що здійснюють закупівлі, які визначені відповідно до Закону України від
25 грудня 2015 № 922-VIII "Про публічні закупівлі", зі змінами та доповненнями, укладених на виконання угод між центральним органом виконавчої влади України, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, та відповідною спеціалізованою організацією, що здійснює закупівлі, у межах виконання бюджетних програм із забезпечення медичних заходів державних програм та/або комплексних заходів програмного характеру у сфері охорони здоров'я.

У разі порушення цільового використання лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться на митну територію України та/або постачаються на митній території України відповідно до пункту 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена в момент ввезення (нарахована в момент постачання) таких лікарських засобів та медичних виробів, а також несе відповідальність відповідно до законодавства.

Перелік лікарських засобів та медичних виробів, які закуповуються на підставі угод щодо закупівлі із спеціалізованими організаціями, що здійснюють закупівлі, та порядок ввезення, постачання і цільового використання лікарських засобів, медичних виробів, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 із змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).

Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої  пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, є включення товару до Переліку № 224.

Щодо питання 1

Податкові пільги, визначені статтею 197 розділу V ПКУ та окремими пунктами підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, надаються не окремим платникам податків, а застосовуються при здійсненні операцій з постачання тих чи інших товарів чи надання тих чи інших послуг. Тому платники ПДВ не мають права ні відмовитися, ні зупинити використання режиму звільнення від оподаткування на один чи декілька звітних періодів, крім випадків коли така можливість визначена відповідними нормами ПКУ.

Дане правило повною мірою застосовується і до пільги із оподаткування, яка передбачена пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.

Таким чином, якщо Товариство здійснює операції з постачання товарів, що включені до Переліку № 224, то Товариство має право на застосування пільги з оподаткування податком на додану вартість згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ незалежно від того, хто є отримувачем таких товарів.

Щодо питання 2

При здійсненні операцій з постачання товарів (у т. ч. лікарських засобів і медичних виробів) платник податку - продавець таких товарів зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою (пункт  201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

Відповідно до пункту 201.14 статті 201 розділу V ПКУ платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з ПКУ.

У разі одночасного постачання спеціалізованій організації товарів, включених до Переліку № 224, та інших товарів операції з постачання яких звільняються від оподаткування відповідно до пункту 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, платник податку може складати одну податкову накладну за такими операціями або за кожною з таких операцій складати окрему податкову накладну.

Щодо питання 3

У разі здійснення операцій з постачання, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Щодо питання 4

Порядок ввезення, постачання і цільового використання лікарських засобів, медичних виробів та перелік лікарських засобів та медичних виробів, які закуповуються на підставі угод щодо закупівлі із спеціалізованими організаціями, що здійснюють закупівлі, що звільняються від оподаткування ПДВ стосується пункту 38 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ та Постановою № 224 не передбачено необхідності надання інших додаткових підтверджень для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).