X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.06.2021 р. № 2256/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись статті 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс) розглянула звернення …щодо порядку сплати юридичною особою податку на доходи фізичних осіб до бюджету, і в межах компетенції повідомляє.

У зверненні підприємства зазначено, що основним видом діяльності підприємства є виготовлення виробів із бетону для будівництва. Для здійснення своєї господарської діяльності підприємство орендує земельну ділянку у фізичної особи та при виплаті орендної плати орендодавцю – фізичній особі  виступає податковим агентом щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб  та військового збору до бюджету.

  Підприємство (орендар) просить надати індивідуальну податкову консультацію до якого бюджету (за місцем реєстрації податкового агента чи за місцезнаходженням земельної ділянки) підприємство як податковий агент  повинно сплачувати податок на доходи фізичних осіб утриманий із доходів, нарахованих (виплачених) орендодавцю – фізичній особі за орендовану земельну ділянку, та щодо залежності сплати податку на доходи фізичних осіб від цільового використання земельної ділянки орендарем.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується
розділом IV Кодексу.

Відповідно до пункту 162.1 статті 162 розділу IV Кодексу платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, і об'єктом оподаткування якої є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (підпункт 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Кодексу).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку (фізичної особи)  включається дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 Кодексу (підпункт 164.2.5 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету регулюються  статтею 168 Кодексу.

Відповідно до підпункту 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 Кодексу юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених Кодексом, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості).

Суми податку, нараховані податковим агентом з доходів, або фізичною особою, яка отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості), сплачуються таким податковим агентом або такою фізичною особою до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (суборенди, емфітевзису) (підпункт 168.4.9 пункту 168.4 статті 168 Кодексу).

Також, доходи, визначені статтею 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1.2 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Відповідно до підпункту 1.4 пункту 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу.

Підпунктом 168.4.1 пункту 168.4 статті 168 Кодексу визначено, що податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України (далі - БКУ).

Статтею 29 БКУ визначено перелік доходів, що включаються до складу доходів Державного бюджету України.

До доходів Державного бюджету України включаються доходи бюджету, за винятком тих, що згідно зі статтями 64, 641,66, 69 1 та 71 БКУ закріплені за місцевими бюджетами (частина перша стаття 29 БКУ).

Відповідно до пункту 12 частини другої статті 29 БКУ військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, належить до доходів загального фонду Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, юридична особа – податковий агент податок на доходи фізичних осіб, що утримується (нараховується) з доходів отриманих  фізичною особою за здавання в оренду земельної ділянки, сплачує до відповідного бюджету за місцезнаходженням земельної ділянки. Сплата військового збору здійснюється юридичною особою – податковим агентом до Державного бюджету за місцезнаходженням такої юридичної особи.

Кодекс не містить норм щодо залежності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору від цільового використання земельної ділянки орендарем.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.