X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.05.2021 р. № 2061/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питання коригування фінансового результату до оподаткування відповідно п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.

Відповідно до наданої у зверненні інформації, підприємство здійснювало операції з нерезидентом Федеративної Республіки Німеччина з організаційно-правовою формоюGmbH&Co.KG. Річний дохід підприємства перевищує 150 млн грн, а обсяг операцій з нерезидентом за 2020 рік склав 13625584 грн. Підприємство-нерезидент не є платником податку на прибуток, при цьому засновник вказаного підприємства сплачує промисловий та корпоративний податок.

Заявник запитує:

  1. Чи є підставою для визнання операцій неконтрольованими сплата корпоративного податку підприємством-засновником вказаного підприємства-нерезидента?
  2. Чи необхідно здійснювати коригування фінансового результату до оподаткування по вказаним операціям  відповідно п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу?
  3. Чи може платник податків при підтвердженні суми доходів за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» за методом порівняльної неконтрольованої ціни, вважати ціни підтвердженим, у разі проведення порівняння ціни контрольованої операції із цінами на аналогічні матеріали згідно інформації на інтернет ресурсах?

Щодо питання 1

Контрольованими операціями, відповідно до п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.

ґ) господарські операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

При цьому, п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу встановлено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує
10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

На виконання п.п. «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.1 ст. 39 Кодексу Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 04 липня 2017 року № 480 «Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи» (далі – Перелік № 480).

До Переліку № 480,зокрема, включено резидентів Федеративної Республіки Німеччина з організаційно-правовою формою GmbH & Co.KG.

Отже, якщо платник податку здійснює господарські операції з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до Переліку № 480, то такі операцій підпадають під визначення контрольованих, у разі досягнення вартісних критеріїв, встановлених п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.

При цьому, п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39Кодексу встановлено, що якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з таким нерезидентом за відсутності критеріїв, визначених підпунктами «а» - «в» цього підпункту, визнаються неконтрольованими.

Таким чином, враховуючи те, що суб’єкт господарювання – резидент Федеративної Республіки Німеччина з організаційно-правовою формою GmbH & Co.KG не є платником податку на прибуток або корпоративного податку, то господарські операції платника податку – резидента України з такимконтрагентам підпадають під визначення контрольованих, за умови досягнення вартісних критеріїв відповідно до п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.

Отже сплата корпоративного податку підприємством-засновником вказаного підприємства-нерезидента не є підставою для визнання операцій неконтрольованими з підприємством-нерезидентом.

Щодо питання 2

Підпунктом 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу встановлено, що платник податку на прибуток, що формує різниці, збільшує фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток на суму 30 відсотків вартості товарів,у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пункті 140.2 та підпункті 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу), придбаних, зокрема, у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.

Вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, але без подання звіту.

При цьому якщо ціна придбання товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг перевищує їх ціну, визначену за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю придбання та вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки».

Організаційно-правова форма резидентаФедеративної Республіки Німеччина GmbH & Co.KGвключена до Переліку № 480.

Отже, якщо платник податку здійснює господарські операції з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480, то такі операцій підпадають під визначення контрольованих,у разі досягнення вартісних критеріїв, встановлених п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.

При цьому, якщо операція з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480, не підпадає під визначення контрольованої та такий нерезидент не сплачує податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації такого нерезидента, то платник податку збільшує фінансовий результат до оподаткування за такою операцією відповідно до вимог п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.

Щодо питання 3

Відповідно до п.п. 39.1.4 п. 39.1 ст. 39 Кодексу встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» проводиться за методами, визначеними п. 39.3 ст. 39 Кодексу.

Отже, платник податку, що здійснює операції з нерезидентамз організаційно-правовоюформою, що знаходиться в Переліку № 480, для підтвердженнясуми доходів та витрат за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 Кодексу, може використати будь-який метод, визначений п. 39.3 ст. 39 Кодексу.

Підпунктом 39.3.2.1 п.п. 39.3.2 п. 39.3 ст. 39 Кодексу встановлено, щовідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» визначається за допомогою застосування методу трансфертного ціноутворення, який є найбільш доцільним до фактів та обставин здійснення контрольованої операції, крім випадків, коли цим Кодексом визначені вимоги щодо обов’язковості застосування конкретного методу встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» для контрольованих операцій певного виду.

Згідно із п.п. 39.3.3.1 п.п. 39.3.3 п. 39.3 ст. 39 Кодексу метод порівняльної неконтрольованої ціни полягає у порівнянні ціни, застосованої у контрольованій операції, з ціною у зіставній (зіставних) неконтрольованій (неконтрольованих) операції (операціях), які фактично здійснені платником податків (іншими особами) або на підставі інформації, отриманої з джерел, визначених підпунктом 39.5.3 пункту 39.5 цієї статті.

Джерела інформації, що використовуються для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» визначені п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу.

Платник податків та контролюючий орган використовують джерела інформації, які містять відомості, що дають можливість зіставити комерційні та фінансові умови операцій згідно з підпунктом 39.2.2 пункту 39.2 цієї статті, зокрема:

а) інформацію про зіставні неконтрольовані операції платника податків, а також інформацію про зіставні неконтрольовані операції його контрагента - сторони контрольованої операції з непов’язаними особами;

б) будь-які інформаційні джерела, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про зіставні операції та осіб;

в) інші джерела інформації, з яких інформація отримана платником податків з дотриманням вимог законодавства та які надають інформацію про зіставні операції та осіб, за умови що платник податків надасть таку інформацію контролюючому органу;

г) інформацію, отриману контролюючим органом у рамках укладених Україною міжнародних угод (п.п. 39.5.3.1 п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу).

При цьому, відповідно до підпунктів 39.5.3.2 та 39.5.3.3 п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексуконтролюючий орган використовує ті самі джерела інформації, що і платник податку, якщо не доведено, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій, та не має права використовувати інформацію, яка не є загальнодоступною.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).