X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.05.2021 р. № 2095/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичної особи – підприємця і в межах компетенції повідомляє.

Платникподатку – фізична особа – підприємець платник єдиного податку другої групипросить надати індивідуальну податкову консультацію з питань: чи можна, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування платником єдиного податку другої групи, здійснювати оптову торгівлю брикетами торф’яними та при цьому використовувати КВЕД 46.71 "Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами", а також приймати участь у відкритих торгах, закупівлях та здійснювати оптове постачання торфобрикетів суб’єктам господарювання?

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 Кодексу).

До другої групи платників єдиного податку належать, зокрема, фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб, обсяг доходу не перевищує
834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року
(п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).

Водночас, нормами п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено обмеження щодо здійснення видів діяльності для суб'єктів господарювання, зокрема фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої - третьої груп.

Відповідно до п.п. 3 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку (п.п 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі - КВЕД
ДК 009:2010), фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи - підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджено наказом від 23.12.2011 № 396 Державного комітету статистики України (далі – наказ № 396).

Разом з цим, звертаємо увагу, що до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку, зокрема відомості про види господарської діяльності платника єдиного податку (п.п. 8 п. 299.7 ст. 299 Кодексу).

З урахуванням наказу № 396 згідно КВЕД ДК 009:2010 розділ 46 «Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами» включає оптову торгівлю за власний рахунок або на основі контракту (комісійна торгівля) як на внутрішньому оптовому ринку, так і на зовнішньому ринку (імпорт/експорт).

Зазначений розділ має клас 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», який містить, зокрема:

- оптову торгівлю паливом, мастильними матеріалами, оливами:

• деревним вугіллям, кам'яним вугіллям, коксом, паливною деревиною, нафталіном

• сирою нафтою, дизельним паливом, бензином, пальним, пічним паливом, гасом

• скрапленим нафтовим газом, бутаном і пропаном

• мастильними матеріалами, очищеними нафтопродуктами

Слід зауважити, що наказом Міністерства статистики України від 17.08.1995 № 213 «Про розробку паливно-енергетичного балансу України за 1995 рік», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.11.1995 за № 411/947 визначено окремі види енергоносіїв, зокрема, до «продуктів переробки палива – відносяться кокс кам'яновугільний, коксик і коксовий дріб'язок, кокс нафтовий, сланцевий і торф'яний, брикети кам’яновугільні та буровугільні, брикети та напівбрикети торф’яні, деревинне вугілля, авіаційний та автомобільний бензин та інші продукти переробки палива, які використовуються як енергетичне паливо».

Враховуючи наведене, суб'єкти господарювання - фізичні особи - підприємці, мають право здійснювати лише роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрівза умов дотримання інших вимог, визначених пунктами 291.4 та 291.5 ст. 291 Кодексу, а отже продаж палива у вигляді торф’яних брикетів на спрощеній системі оподаткування не передбачено.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.