Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу з іноземним джерелом походження за агентські послугизгідно зовнішньоекономічного договору і в межах компетенції повідомляє.
Громадянка України, що отримала дохід з джерел за межами Українив іноземній валюті за надання агентських послуг згідно укладеного зовнішньоекономічного договору (податки за межами України не сплачувала), просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб зазначених доходів.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 16.04.1991 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі – Закон № 959) зовнішньоекономічна діяльність – це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Правовою формою реалізації зовнішньоекономічної діяльності є зовнішньоекономічний договір (контракт).
Зовнішньоекономічний договір (контракт) – це домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності (абзац 13 ст. 1
Закону № 959).
Згідно ст. 5 Закону № 959 усі суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форми власності та інших ознак мають рівне право здійснювати будь-які види зовнішньоекономічної діяльності та дії щодо її провадження, у тому числі будь-які валютні операції та розрахунки в іноземній валюті з іноземними суб'єктами господарської діяльності, що прямо не заборонені або не обмежені законодавством, у тому числі заходами захисту, запровадженими Національним банком України відповідно до Закону України «Про валюту і валютні операції».
Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно з Законом України «Про підприємництво».
Отже, оскільки здійснювати зовнішньоекономічну діяльністьмають право фізичні особи - підприємці, то з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, зазначений випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням конкретної інформації щодо правового статусу фізичної особи (фізичної особи - підприємця), системи оподаткування (загальна чи спрощена), а також документів (матеріалів), які стосуються порушених питань, зокрема зовнішньоекономічного договору, агентської угоди.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |