Державна податкова служба України розглянула звернення
Товаристващодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання (продажу) електричної енергії постачальниками універсальних послуг бюджетним установам та,керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство, як постачальник універсальної послуги, здійснює продаж (постачання) електричної енергії споживачам за вільними цінами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Законом України від 17 березня 2020 року № 530-IX"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)"внесено зміни до Закону України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII"Про публічні закупівлі" (далі – Закон № 922), якими, зокрема, передбачено, що дія Закону №922 не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Перелік таких товарів, робіт чи послуг та порядок їхзакупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Перелік товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію таліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19)
на території України, та на закупівлю яких не поширюється дія Закону №922затверджено Постановою Кабінету Міністрів Українивід 20 березня 2020 року№ 225"Деякі питання закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України" (далі – Перелік №225).
Перелік№225 визначає також правила проведення замовником закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України. При цьому, Перелік №225 не визначає товарів, робіт і послуг, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податку на додану вартість.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Операції, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, визначені в статті 197 Кодексуі в пунктах підрозділу 2 розділу XX Кодексу. Операції, які не є об’єктом оподаткуванняподатком на додану вартість, визначені статтею 196 і пунктом 31 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Щодо застосування пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) повідомляємо, що відповідно до вказаного пункту тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу та положення статті 199 Кодексу не застосовуються щодо таких операцій.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексузастосовуються до операцій, здійснених починаючи з 17 березня 2020 року.
Переліктоварів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих назапобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів,епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, що були наявні у зверненні, повідомляємо.
Від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу звільняються операції з постачання товарів, назва яких відповідає назві товарів (медичних виробів, основних компонентів), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарських засобів, що включені до Переліку № 224, та за умови дотримання вимог, встановлених у примітках до Переліку № 224.
Для операцій з постачання (продажу) електричної енергії, в тому числі бюджетним установам (з урахуванням послуг з передачі та розподілу) на території України не визначено пільгових режимів оподаткування податком на додану вартість (в тому числі пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу), а тому такі операції оподатковуються податком на додану вартість у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
Таким чином, вартість електричної енергії, що постачається бюджетним установам (з урахуванням послуг з передачі та розподілу) формується та відображається у відповідних розрахункових документах з урахуванням податку на додану вартість.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |