X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.06.2021 р. № 2307/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо необхідності складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкових накладних, а також перебування в якості платника ПДВ у разі якщо Благодійна організація є Набувачем благодійного гранту (субгранту) у вигляді майна та коштів в рамках реалізації єдиної програми боротьби з ВІЛ і туберкульозом за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Благодійна організація зареєстрована платником ПДВ та є Набувачем благодійного гранту (субгранту) у вигляді майна та коштів в рамках реалізації єдиної програми боротьби з ВІЛ і туберкульозом за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Дані кошти Благодійна організація протягом року використала для реалізації програм з протидії ВІЛ/СНІД та туберкульозом за КВЕД 88.99 – послуги щодо надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, а також для надання послуг з профілактики ВІЛ серед групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ (ЛВНІ) у області.

Порядок використання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією (далі - Глобальний фонд) в Україні визначено Законом України від 21 червня 2012 року № 4999-VI «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні» (далі – Закон № 4999 - VI).

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 4999 - VI операції з грантами (субгрантами), включаючи придбання (ввезення) товарів, робіт і послуг, що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів) Глобального фонду, оподатковуються/звільняються від оподаткування податками та іншими платежами відповідно до податкового та митного законодавства України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Водночас відповідно до пункту 26 підрозділу  2 розділу  ХХ ПКУ тимчасово, на період виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з:

ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів (крім підакцизних), якщо такі товари оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону. Порядок ввезення зазначених товарів визначається Кабінетом Міністрів України. У разі нецільового використання зазначених товарів платник податку збільшує податкові зобов’язання за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена в момент імпорту таких товарів, а також зобов’язаний сплатити пеню відповідно до ПКУ;

постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, якщо такі товари/послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону. Порядок здійснення таких операцій визначається Кабінетом Міністрів України.

У разі порушення вимог, встановлених цим порядком, платник податку, який фактично скористався правом на податкову пільгу, вважається таким, що умисно ухиляється від оподаткування, і до такого платника застосовуються штрафні (фінансові) санкції, встановлені ПКУ.

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пункту 198.5 статті  198 ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються.

Відповідно до пункту 201.1, 201.3, 201.5, 201.7, 201.10, 201.14 та 201.15  статті 201 ПКУ розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, які підлягають реєстрації в ЄРПН.

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.

Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 розділу ІІ  ПКУ.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).

У разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, у графі «Отримувач» (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється (пункт 12 Порядку № 1307).

При складанні податкових накладних, зокрема у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупуцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини – 02.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування у графі 8 розділу Б податкової накладної зазначається код ставки  903.

У графі 9 зазначається код відповідної пільги з податку на додану вартість згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС станом на дату складання податкової накладної.

Згідно актуального на теперішній час Довідника інших податкових пільг при здійсненні тимчасово, на період виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону, звільнених  від оподаткування ПДВ операцій з  постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, якщо такі товари/послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, застосовується код пільги 14060485.

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ та анулювання такої реєстрації регулюється статтями 180 - 184 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233, із змінами і доповненнями.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ).

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ визначено підпунктами «а» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ.

Зокрема, підпунктом «а» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПКУ визначено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо  будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 розділу V ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом;

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що Благодійна організація (платник ПДВ) за операцією з постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, якщо такі товари/послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до закону, яка підлягає звільненню від оподаткуванню ПДВ згідно з пунктом 26 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, зобов’язана скласти податкову накладну на покупця та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Якщо у Благодійної організації загальний обсяг оподатковуваних ПДВ операцій з постачання товарів/послуг (у тому числі з урахуванням обсягу операцій з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування ПДВ) протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн. грн., то Благодійна організація зобов’язана перебувати у статусі платника ПДВ (якщо відсутні підстави для анулювання реєстрації Благодійної організації як платника ПДВ, визначені у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184  розділу V ПКУ).

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).