Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо порядку звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання окремих послуг з охорони здоров’я та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Установа планує проводити лабораторне тестування на COVID-19 з використанням методу полімеразної ланцюгової реакції та виявлення швидкими методами антигену до коронавірусу SARS-Cov-2. Про наявність чи відсутність ліцензії на постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я установою не зазначено.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-XII заклад охорони здоров’я – юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 № 385 "Про затвердження переліку закладів охорони здоров’я", який зареєстровано Міністерством юстиції України 12.11.2002 р. № 892/7180, лабораторні центри
(обласні, міські, на водному, залізничному, повітряному транспорті) Міністерства охорони здоров’я віднесені до закладів охорони здоров’я.
Медична допомога – це діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
Постачання послуг – будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Відповідно до підпункту 197.1.5. пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію з таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, крім послуг, перерахованих в підпунктах "а"-"о" цього підпункту.
Послуги з лабораторного тестування на COVID-19 з використанням методу полімеразної ланцюгової реакції та виявлення швидкими методами антигену до коронавірусу SARS-Cov-2, описані в зверненні, не підпадають під перелік послуг наведених у підпунктах "а" - "о" підпункту 197.1.5 пункту 197 статті 197 розділу V Кодексу до операцій з постачання яких не застосовується звільнення від оподаткування ПДВ, а тому операції з їх проведення звільняються від оподаткування ПДВ з дотриманням умов, визначених підпунктом 197.1.5 пункту 197 статті 197 розділу V Кодексу, зокрема, наявності відповідної ліцензії у закладу охорони здоров’я.
Порядок складання податкових накладних регулюється статтею 201 розділу V Кодексу та регламентується Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін та надати покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, також підлягають реєстрації в ЄРПН.
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 розділу V Кодексу).
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5 статті 201 розділу V Кодексу).
Згідно з підпунктом 6 пункту 16 Порядку № 1307 у графі 8 податкової накладної зазначається код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються, зокрема, у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, вказується код ставки 903.
У графі 9 податкової накладної зазначається код пільги. Графа 9 заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування податком на додану вартість (підпункт 7 пункту 16 Порядку № 1307).
Станом на 09.04.2021 року чинним є Довідник № 103/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету (далі – Довідник № 103/1).
Відповідно до Довідника № 103/1 операціям з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, крім послуг, вказаних в підпунктах "а" – "о" підпункту 197.1.5 пункту 197 статті 197 розділу V Кодексу присвоєно код пільги 14060409.
В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.
Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |