X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.06.2021 р. № 2314/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо подання до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація) додатків, зокрема, форм фінансової звітності, окремо по кожному інституту спільного інвестування (далі – ІСІ), утвореного без статусу юридичної особи, активами яких він управляє, та  керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

Як зазначено у зверненні, товариство здійснює управління активами шести пайових недиверсифікованих венчурних фондів та подало річну декларацію.

У зв’язку із змінами до податкової звітності у платника податку, який здійснює управління активами виникає питання щодо:

неможливості при поданні до декларації фінансової звітності відокремлення фінансової звітності по ІСІ, утвореного без статусу юридичної особи;

застосування санкції за неподання за І квартал 2021 року форм фінансової звітності по ІСІ.

Наказом Мінфіну від 18.11.2020 № 649 «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року № 544» до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (із змінами та доповненнями) були внесені зміни, зокрема, щодо складання та подання платником податку, який здійснює управління активами кількох ІСІ, утворених без статусу юридичної особи  декларації окремо по кожному ІСІ, активами яких він управляє.

У зв’язку із цими змінами у платника податку, який здійснює управління активами ІСІ, утвореного без статусу юридичної особи виникає питання щодо неможливості при поданні до декларації фінансової звітності передбачити відокремлення фінансової звітності ІСІ, утвореного без статусу юридичної особи.

Правові та організаційні основи діяльності інститутів спільного інвестування регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5080-VI«Про інститути спільного інвестування», статтею 43 якого передбачено, що бухгалтерський і податковий облік операцій та результатів діяльності зі спільного інвестування, які проводяться компанією з управління активами через пайовий фонд, здійснюється компанією з управління активами окремо від обліку операцій та результатів її господарської діяльності й обліку операцій і результатів діяльності інших інститутів спільного інвестування, активи яких перебувають у її управлінні. 

Положення п. 46.2 ст. 46 Кодексупередбачають, що платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.

Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та її невід’ємною частиною.

Пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 Кодексу передбачені обов’язкові реквізити, які повинна містити податкова декларація, зокрема, інформацію про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід’ємною частиною.

Згідно з п. 49.4 ст. 49 Кодексу фінансова звітність, звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються згідно з вимогами абзаців першого та другого п. 46.2 ст. 46 Кодексу, подаються в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», від 05 жовтня 2017 року
№ 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги», до контролюючих органів платниками податку на прибуток підприємств, які подають податкову звітність в електронній формі.

Подання документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється платниками відповідно до норм Кодексу та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261).

Платники для формування електронних документів самостійно на власний розсуд можуть обрати будь-яке програмне забезпечення, у тому числі інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет» (далі – Електронний кабінет).

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

В режимі «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету платник має можливість створювати, редагувати, підписувати та надсилати електронні документи, зокрема, фінансову звітність.

Отже платник податку, який здійснює управління активами ІСІ, утвореного без статусу юридичної особи має можливість подати в режимі «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінетуразом з декларацією фінансову звітністьщодо результатів діяльності такого ІСІ, яка є додатком до декларації та її невід’ємною частиною.

При цьому, у полі «Підприємство» фінансової звітності зазначаються найменування підприємства, яке здійснює управління активами і додатково  вказується найменування ІСІ, утвореного без статусу юридичної особи, за результатами діяльності якого подається фінансова звітність.

Контролюючим органом забезпечується прийняття всієї фінансової звітності до декларації незалежно від кількості разів подання такої звітності одним платником податку за відповідний звітний (податковий) період.

У разі неподання до контролюючого органу фінансової звітності разом з декларацією, така декларація не визнається поданою, оскільки фінансова звітність є її невід’ємною частиною.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки  декларацій, а також іншої звітності передбаченап. 120.1 ст. 120 Кодексу.

Поряд з цим п. 52 1підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексувизначено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

 цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;

 порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

 Крім того, протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.