X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.06.2021 р. № 2316/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України в межах компетенції розглянула звернення Товариства щодо сплати дивідендів на державну частку акцій і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, 65 відсотків акцій Товариства належать державі. Річні загальні збори акціонерів Товариства проведені 28 квітня 2021 року дистанційно, відповідно до вимог Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 квітня 2020 року № 196 (далі – Тимчасовий порядок). Одним із питань порядку денного річних загальних зборів акціонерів Товариствабуло затвердження розміру річних дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2020 рік. У протоколах про підсумки голосування акціонерів Товариства дата проведення загальних зборів та дата закінчення голосування акціонерів зазначена 28.04.2021, дата проведення підрахунку підсумків голосування річних загальних зборів акціонерів Товариства лічильною комісією – 05.05.2021, дата протоколів про підсумки голосування – 05.05.2021. У результаті підрахунку підсумків голосування річних загальних зборів акціонерів Товариства, яке відбулось 28.04.2021, прийнято рішення про розподілення чистого прибутку товариства на виплату дивідендів у розмірі 50 відсотків.

У звʼязку із зазначеним вище, заявник просить надати роз’яснення з наступних питань:

Який платіж повинно сплатити товариство у встановлений термін до 01 липня 2021 року – дивіденди на державну частку акцій чи частину чистого прибутку та у якому розмірі?

Якщо до сплати належить частина чистого прибутку, то яким чином така виплата повинна кореспондувати зі ст. 33 Закону України від 17.09.2008 № 514‑VI «Про акціонерні товариства» (далі – Закон № 514) щодо прийняття рішення про виплату дивідендів загальними зборами та прийнятим загальними зборами товариства (які відбулись до 01.05.2021) рішенням про виплату дивідендів за 2020 рік?

Згідно частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 12 і 15 частини 2 ст. 33 Закону № 514 розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом, та затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законом, належить до виключної компетенції загальних зборів.

Частиною 2 ст. 32 Закону № 514 встановлено, що акціонерне товариство зобов’язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.

При цьому, абзацом другим п. 10 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 514 визначено, що у разі якщо в силу дії обмежувальних заходів у зв’язку з дією карантину на території України неможливим є проведення загальних зборів акціонерів в порядку, встановленому Законом № 514, загальні збори акціонерів можуть бути проведені дистанційно в порядку та строки, визначені тимчасовим порядком дистанційного проведення загальних зборів, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з вимогами п. 12 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 514 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку затвердилаТимчасовий порядок.

Тимчасовим порядком передбачено, що рішення загальних зборів вважається прийнятим з моменту складання протоколу про підсумки голосування (п. 118), протокол загальних зборів складається протягом 10 днів після дати проведення загальних зборів (п. 120).

Частиною 1 ст. 45 Закону № 514 передбачено, що за підсумками кожного голосування складається протокол, що підписується всіма членами лічильної комісії акціонерного товариства, які брали участь у підрахунку голосів.

У протоколі про підсумки голосування (крім кумулятивного голосування) зазначаються дата проведення голосування; питання, винесене на голосування; рішення і кількість голосів «за», «проти» і «утримався» щодо кожного проекту рішення з кожного питання порядку денного, винесеного на голосування, тощо (ч. 2 ст. 45 Закону № 514).

Рішення загальних зборів акціонерного товариства вважається прийнятим з моменту складення протоколу про підсумки голосування. Підсумки голосування оголошуються на загальних зборах, під час яких проводилося голосування (ч. 3 ст. 45 Закону № 514).

Протокол загальних зборів акціонерного товариства складається протягом 10 днів з моменту закриття загальних зборів та підписується головуючим і секретарем загальних зборів (ч. 1 ст. 46 Закону № 514).

Пунктами 115 – 118 і 120 Тимчасового порядку затверджені норми, аналогічні нормам, визначеним у частинах 1 – 3 ст. 45 і ч. 1 ст. 46 Закону № 514.

Згідно з частиною п’ятою ст. 11 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі – Закон № 185) господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов’язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів і до 1 травня року, що настає за звітним, прийняти рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів та сплатити до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у її статутному капіталі.

Відповідно до абзацу восьмого частини п’ятої ст. 11 Закону № 185 господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, але не менше 30 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним. Разом з тим, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.07.2020 № 8-р(I)/2020, абзац восьмий частини п’ятої ст. 11 Закону № 185 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Частиною другою ст. 21 Закону України від 15 грудня 2020 року № 1082‑ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі – Закон № 1082) встановлено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою ст. 21 Закону № 1082), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.

На суму несвоєчасно сплачених коштів (частини чистого прибутку) до державного бюджету контролюючими органами нараховується пеня, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати включно (частина третя ст. 21 Закону № 1082).

Базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 року № 415 (далі – Постанова № 415).

Абзацом першим п. 1 Постанови № 415 затверджено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків,
у тому числі дочірніх підприємств, у розмірі 50 відсотків.

Отже, господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним,у 2021 році має сплатити до Державного бюджету України:

у разі прийняття до 1 травня року, що настає за звітним, рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів – дивіденди на державну частку акційу розмірі базового нормативу відрахування частки прибутку відповідно до Постанови№ 415;

у разі не прийняття рішення про нарахування дивідендів до1травня року, що настає за звітним, – частину чистого прибутку на державну частку акцій відповідно до ст. 21 Закону № 1082.

Враховуючи, що з інформації, зазначеної у зверненні Товариства, дата проведення загальних зборів не співпадає з датою протоколів про підсумки голосування, з питання визначення дати прийняття рішення про нарахування дивідендів Товариствунеобхідно звернутись за відповідним роз’ясненням до уповноваженого органу, який здійснює формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів та похідних (деривативів) в Україні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.