X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.06.2021 р. № 2340/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення ТОВ в бухгалтерському (податковому ) обліку зобов’язання реорганізованого підприємства перед його засновником стосовно повернення сплачених ним грошових зобов’язань та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

Згідно з умовами запиту відбулася реорганізація підприємств шляхом приєднання до ТОВ іншого товариства з обмеженою відповідальністю (далі – товариство) та припинення діяльності останнього.

Під час реорганізації товариства, контролюючими органами було здійснено документальну перевірку, за наслідками якої товариству було донараховано податкові зобов’язання з податку на прибуток та застосовано штрафні санкції.

Внаслідок відсутності у товариства грошових коштів (через закриття всіх розрахункових рахунків та передачу прав і обов’язків до ТОВ) грошові зобов’язання було сплачено засновником товариства від свого імені та за власний рахунок. У товариства виникла заборгованість перед своїм засновником із повернення сплачених ним грошових коштів за зобов’язаннями товариства, яка не була відображена у бухгалтерському обліку товариства, оскільки  виникла після затвердження передавального акту та об’єднаного балансу про приєднання товариства до ТОВ.

Виникає питання: Яким чином ТОВ (як правонаступник) має відобразити у бухгалтерському (податковому) обліку зобов’язання товариства перед його засновником щодо повернення сплачених ним грошових зобов’язань товариства?

Приєднання є одним з видів реорганізації юридичної особи, в результаті якої приєднувана юридична особа припиняється. При цьому майно, права та обов'язки переходять до правонаступника - особи, до якої воно приєднується  (частина перша ст. 104 Цивiльного кодексу України (далi – ЦКУ)).

Порядок приєднання товариств з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) регламентується Законом України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (зі змінами та доповненнями) (далі – Закон № 2275), відповідно до частини першої ст. 50 якого приєднанням є припинення одного або декількох товариств з переданням ним (ними) згідно з передавальним актом усього свого майна, всіх прав та обов'язків іншому господарському товариству - правонаступнику.

Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті її реорганізації (приєднання) проводиться у порядку, визначеному Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755) на підставі документів, що подаються заявником відповідно до частини чотирнадцятої ст. 17 Закону № 755.

Першоджерелом даних стосовно відомостей про юридичних осіб, зокрема, відомостей про державну реєстрацію припинення у результаті приєднання, є Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр).

Згідно частини восьмої ст. 4 Закону № 755 у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах регламентується ст. 67 Кодексу та розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 зі змінами.

Відповідно до ст. 67 Кодексу, підставами для зняття з обліку у контролюючих органах юридичної особи є повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, в тому числі припинення у результаті приєднання.

Згідно з п.п. 98.2.2 п. 98.2 ст. 98 Кодексу, якщо реорганізація здійснюється шляхом об'єднання двох або більше платників податків в одного платника податків з ліквідацією платників податків, які об'єдналися, об'єднаний платник податків придбаває усі права і обов'язки по погашенню грошових зобов'язань або податкового боргу усіх платників податків, що об'єдналися. Для процедури приєднання це означає, що особа, до якої приєдналося підприємство, придбаває усі права і обов'язки по погашенню грошових зобов'язань або податкового боргу особи, що приєдналася.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Відповідно до п. 44.2. ст. 44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Таким чином, доходи та витрати ТОВ формуються за правилами бухгалтерського обліку.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України від
16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» (далі – Закон № 996).

При цьому, відповідно до частини другої ст. 6 Закону № 996 регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Тому, з питань відображення ТОВ у бухгалтерському обліку зобов’язань перед засновником товариства щодо повернення йому сплачених грошових зобов’язань пропонуємо  звернутися до Міністерства фінансів України.

Звертаємо вашу увагу, що конкретний випадок щодо повернення заборгованості товариства після початку його реорганізації шляхом приєднання слід розглядати з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувалися. Інформації, яка зазначена у Вашому зверненні, не достатньо для надання більш конкретної відповіді.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.