Державна податкова служба України розглянула лист щодо застосування пільги з податку на прибуток та ПДВ до операцій з постачання послуг, що здійснюються відповідно до умов проекту Програми USAIDз аграрного і сільського розвитку (АГРО) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої у зверненні інформації,товариство є виробничою компанією, платником ПДВ, яка здійснює господарську діяльність в сфері надання послуг щодо сертифікації органічної продукції для виробників та експортерів такої продукції. Товариство уклало договір субґранту з компанією-виконавцем проекту міжнародної технічної допомоги (далі – МТД) для отримання фінансування в рамках реалізації МТД.
Виникло питання щодо звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств прибутку товариства, отриманого в рамках договору субґранту, на підставі того, що це є прибуток, отриманий за рахунок міжнародної технічної допомоги, в тому числі відповідно до п.п. 142.3 ст. 142 Кодексу, а такожзвільнення від оподаткування ПДВ операцій, з постачання послуг у рамках проекту міжнародної технічної підтримки.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 13.12.1991 № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність»грант - фінансові чи інші ресурси, надані на безоплатній і безповоротній основі юридичними, фізичними особами і міжнародними організаціями для проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень за напрямами і на умовах, визначених надавачами гранта. Тобто має виключно цільове призначення.
Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Кодексу податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 цієї статті Кодексу.
Пунктом 3.2 ст. 3 Кодексу встановлено, що якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 (далі – Порядок № 153).
Відповідно до п. 2 Порядку № 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі; реципієнтом – резидент (фізична або юридична особа), який безпосередньо одержує міжнародну технічну допомогу згідно з проектом (програмою).
При цьому, субпідрядник - будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом, забезпечує реалізацію проекту (програми) в частині або в цілому та проводить процедури закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проекту (програми).
Абзацом п’ятим п. 23 Порядку № 153 передбачено, що виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку.
Таким чином, право на отримання податкових пільг маєвиконавець та субпідрядник проекту МТД, у разі якщо він має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом проекту МТД, здійснює закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проекту (програми) та розповсюдження пільгового оподаткування передбачене міжнародним договором.
Згідно з реєстраційною карткою проекту (програми) № 4337-02 міжнародна допомога Україні «Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО)» здійснюється у межах Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 07.05.1992 (далі – Угода).
Як визначено у реєстраційній картці, партнером з розвитку проекту є Уряд США через Агентство США з міжнародного розвитку.Одним із реципієнтів проекту виступає, зокрема, товариство-заявник.
Відповідно пунктів «a» - «b» ст. 1 Угоди товари, поставки та інше майно, що надається або використовується у зв’язку з програмами допомоги Сполучених Штатів, можуть імпортуватися, експортуватися або використовуватися в Україні із звільненням від будь-яких тарифів, зборів, мит, податків на імпорт та інших аналогічних податків або зборів, що накладаються Україною або будь-якою її організацією.
Будь-яка урядова або приватна організація Сполучених Штатів, що несе юридичну відповідальність за здійснення програм допомоги Сполучених Штатів, та будь-які співробітники такої приватної організації, які не є громадянами або не мешкають постійно в Україні і які перебувають тут у зв’язку з виконанням цих програм, звільняються (1) від будь-яких прибуткових податків, відрахувань на соціальне забезпечення або інших податків, що їх накладає Україна або будь-яка її організація, з доходів, одержаних у зв’язку із здійсненням програм допомоги Сполучених Штатів та (2) виплат будь-яких тарифів, зборів, мит, податків на імпорт та інших аналогічних податків або зборів на власне або домашнє майно, що ввозиться, вивозиться або використовується в Україні для особистого користування цих співробітників або членів їхніх сімей.
Таким чином, під звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств, відповідно до Угоди, підпадають суми, одержані у зв’язку із здійсненням програм допомоги Сполучених Штатів урядовими або приватними організаціями Сполучених Штатів, що несуть юридичну відповідальність за здійснення програм допомоги Сполучених Штатів.
Угодою не передбачено звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств прибутку товариств України, отриманого в рамках фінансування за проектом МТД.
Що стосується питання поширення дії п.п. 142.3 ст. 142 Кодексу щодо звільнення від оподаткування прибутку підприємства, отриманого за рахунок міжнародної технічної допомоги, то відповідно до п.п. 142.3 ст. 142 Кодексу звільняється від оподаткування прибуток підприємств, отриманий за рахунок міжнародної технічної допомоги або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду «Укриття» для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об’єкті «Укриття» відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду «Укриття» в Україні, для подальшої експлуатації, підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації, перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та забезпечення соціального захисту персоналу Чорнобильської АЕС.
У разі порушення вимог щодо цільового використання вивільнених від оподаткування коштів платник податку зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання з цього податку за результатами податкового (звітного) періоду, на який припадає таке порушення, а також сплатити пеню, нараховану відповідно до цього Кодексу.
Таким чином, п.п. 142.3 ст. 142 Кодексу розповсюджується виключно на міжнародну технічну допомогу, яка спрямовується на здійснення заходів на об’єкті «Укриття» Чорнобильської АЕС.
Правовіосновиоподаткування ПДВ встановленорозділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Підпунктом 194.1.1 п. 194.1 ст. 194 Кодексу встановлено, що ПДВ становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з п.п.«б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку зпостачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.
Пунктом 197.11 ст. 197 Кодексу передбаченозвільненнявідоподаткування ПДВ, зокрема для операцій з:
постачаннятоварів та послуг на митнійтериторії України та ввезення на митнутериторію України товарів як МТД, яка надаєтьсявідповідно до міжнароднихдоговорів України, згоданаобов’язковістьякихнадана у встановленомузаконодавством порядку;
постачаннятоварів та послуг на митнійтериторії України та ввезення на митнутериторію України товарів, щофінансуються за рахунок МТД, яка надаєтьсявідповідно до міжнароднихдоговорів України, згода на обов’язковістьякихнадана у встановленомузаконодавством порядку.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проекту (програми), у тому числі на платній основі; субпідрядник – будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом, забезпечує реалізацію проекту (програми) в частині або в цілому та проводить процедури закупівлі за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги в рамках проекту (програми).
Проекти (програми) підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України (пункти 11, 12 Порядку № 153).
Платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:
копію реєстраційної картки проекту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідченої печаткою партнерів з розвитку або виконавця проекту;
копію плану закупівлі, засвідченої печаткою партнерів з розвитку або виконавця проекту;
копію контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідченої підписом та печаткою виконавця проекту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проекту МТД та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).
Пунктом 23 Порядку № 153 визначено, що виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153. У разі коли виконавцем є юридична особа - нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України та в копії Секретаріатові Кабінету Міністрів України.
Таким чином, підставою для застосування податкової пільги у межах реалізації проекту МТД є реєстраційна картка проекту (програми), оформлена згідно з Порядком № 153. Операції з постачання товарів/послуг у рамках проекту МТД та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що постачаються виконавцям проектів МТД та/або субпідрядникам, звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до п. 197.11 ст. 197 Кодексу.
Отже, якщо придбання товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проекту, здійснюється виконавцем проекту МТД у платника ПДВ, який є субпідрядником у рамках проекту МТД, та/або таким субпідрядником у інших платників ПДВ та відбувається у межах граничної суми, передбаченої у плані закупівлі, то операції з постачання таких товарів/послуг звільняються від оподаткування ПДВ, а в договорі на таке постачання ціна таких товарів/послуг має бути вказана «Без ПДВ». Постачальник за такими операціями податкові зобов’язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує.
Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |