X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.06.2021 р. № 2391/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула запит ТОВ «…» (далі – Товариство) від … щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно зі зверненнямТовариство надає у лізинг транспортні засоби, а клієнтамиздійснюєтьсяоплата у безготівковій формі на банківські рахунки товариства.

Чи зобов’язане Товариство застосовувати РРО (ПРРО) у разі отримання платежів від клієнтів, передбачених контрактом, із застосуванням інтернет-еквайрингу через онлайн платіжні системи та/або банківські системи дистанційного обслуговування?

Правовідносини у цій сфері регулюються Кодексом та Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Законом № 265 визначено правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Відповідно до частини першої ст. 292 Господарського кодексу України лізинг – це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Міністерство юстиції України, посилаючись на статті 760 та 901 Цивільного кодексу України, листом від 23.02.2004 № 8-11-19 висловило позицію, що договір найму (оренди) не може бути віднесений до договору про надання послуг, а є поєднанням відносин щодо надання послуг, поставки товару (майна) та у заключній фазі перетворюється у відносини купівлі-продажу.

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності  ДК 009:2010 секція N «Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування» розділ 77 «Оренда, прокат, і лізинг» включає групу 77.1 «Надання в оренду автотранспортних засобів».

Враховуючи викладене, якщо Товариство надає у лізинг автомобілі та здійснює розрахункові операції у розумінні Закону № 265,воно повинно застосовувати РРО/ПРРО.

Водночас, РРО може не застосовуватись при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі:

- шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку;

- шляхом внесення коштів через касу банку (у тому числі онлайн-банкінг), з використанням реквізитів рахунку, зазначених відповідно до Національного стандарту України «Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні (IBANRegistry:2009, NEQ). ДСТУ-Н 7167:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 454 (далі – стандарт IBAN);

- у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.

Таким чином та, в межах надання допомоги щодо практичного застосування норм податкового та іншого законодавства ДПС повідомляє, що у разі використання як способу оплати реквізитів рахунку товариства
у стандарті IBAN (зазначені у нижній частині бланку Товариства, на якому надіслано запит до ДПС), розрахунок за якими клієнтамиможе здійснитись виключно у відділенні банку або за допомогою інтернет-банкінгу, Товариство позбавляється обов’язку застосовувати РРО при обробці виписок про рух коштів на рахункахв установі банку.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.