X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.06.2021 р. № 2471/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо правомірності формування ціни на послуги та виникнення податкових наслідків з ПДВ у випадку введення у дію програми лояльності і надання додаткових послуг та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України  (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, з метою збереження та збільшення бази постійних абонентів, обсягу послуг, Товариство розробляє та запроваджує різноманітні акції, програми лояльності для абонентів.

Зокрема, Товариство планує ввести у дію програму лояльності.

Учасниками програми лояльності будуть абоненти, які обслуговуються на умовах індивідуальних тарифних планів з пакетами послуг на 4 тижні, 30, 360 або 365 днів. Таким абонентам у межах програми лояльності за одну ціну буде продано відповідний пакет послуг та певну кількість бонусів і заохочень без додаткової оплати згідно з правилами програми лояльності.

Бонуси можна буде використати для отримання деяких телекомунікаційних послуг відповідно до умови використання бонусного рахунку.

Перелік заохочень без додаткової плати буде включати пакети телекомунікаційних послуг.

Згідно з доданими до звернення проєктом наказу (далі – Правила):

кешбек – бонуси від плати за пакет послуг тарифного плану учасника програми лояльності, які переводяться на бонусний рахунок такого учасника (абонента);

заохочення без додаткової плати (плюшка) – не грошове заохочення для учасника програми лояльності приймати у ній участь;

пакет послуг за тарифним планом – пакети послуг тарифних планів на які поширюється дія програми лояльності періодом 4 тижні, 30, 360 та 365 днів.

Учать у програмі лояльності є безкоштовною та не передбачає сплати її учасниками будь-яких платежів (пункт 1.2 Правил).

Учасниками програми лояльності визнаються автоматично усі абоненти організатора (Товариства), котрі обслуговуються на індивідуальних тарифних планах, умовами яких передбачено оплату пакетів послуг з періодом дії 4 тижні, 30, 360 та 365 днів (пункт 2.1 Правил).

Пунктом 2.4 Правил учасники програми лояльності при здійсненні своєчасної сплати пакету послуг (тобто придбання хоча б одного пакету послуг за тарифним планом щомісяця) отримують в рахунок плати за кожен пакет послуг за тарифним планом (порядок надання кешбеку та заохочення):

базовий відсоток кешбеку / відсоток кешбеку місяця;

заохочення без додаткової плати: ГБ, хвилини, на інші мережі крім мобільного оператора по Україні;

підвищений відсоток кешбеку.

Таким чином, бонуси та заохочення без додаткової оплати будуть включатися до складу вартості пакетів послуг за тарифними планами.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.

При цьому фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі −                            Закон № 996)).

Отже, платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону № 996)). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та                 підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до підпункту 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ під   безоплатно наданими роботами (послугами) розуміються роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ регулюються                 статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках, зокрема, такі обов'язкові реквізити: ціна постачання без урахування податку; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Питання правомірності формування ціни (вартості) послуг не належить до компетенції ДПС.

Щодо питання 2

Операція Товариства з постачання основного пакету послуг абонентам (учасникам програми лояльності) оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку.

При цьому, якщо вартість описаних у зверненні додаткових послуг (у тому числі у формі заохочення без додаткової плати: ГБ, хвилини, на інші мережі крім lifecell по Україні), що надаються Товариством своїм абонентам (учасникам програми лояльності), у тому числі з оплатою (частиною оплати) таких послуг за рахунок бонусів, включається до складу вартості основного пакету послуг, то надання таких додаткових послуг не розглядається як окрема операція з постачання послуг (у тому числі на безоплатній основі) для цілей оподаткування ПДВ.

Якщо вартість додаткових послуг (у тому числі у формі заохочення без додаткової плати: ГБ, хвилини, на інші мережі крім lifecell по Україні), що надаються Товариством абонентам (учасникам програми лояльності), у тому числі з оплатою (частиною оплати) таких послуг за рахунок бонусів, не включається до складу вартості основного пакету послуг, то надання таких додаткових послуг розглядається як окрема операція з постачання послуг (у тому числі на безоплатній основі), яка підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).