Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо порядку застосування коригуючого коефіцієнта для обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами за видобування корисних копалин (далі – Плата) в умовах положень протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин від 09.10.2020 (далі – Протокол), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що на підставі спеціального дозволу на користування надрами набуло права користування ділянкою надр Валявкінського родовища магнетитових залізистих кварцитів та окислених кварцитів (далі – Кварцити, Родовище). Товариством розроблені та застосовуються при провадженні господарської діяльності з видобування корисних копалин кондиції мінеральної сировини для Родовища (далі – Кондиції), які затверджені Протоколом.
Товариство, посилаючись на визначені у п. 252.22 ст. 252 Кодексу критерії застосування коригуючого коефіцієнта у розмірі 0,95 (далі – Коефіцієнт) щодо «дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення, яке виконане платником рентної плати за рахунок власних коштів не раніше ніж за 5 років до звітного податкового періоду, крім вуглеводневої сировини», просить підтвердити наявність підстав застосування ним такого коефіцієнта.
Галузевим законодавством передбачено, що державній експертизі (геолого-економічній оцінці) підлягають самостійно розроблені надрокористувачем Кондиції як сукупність техніко-технологічних та фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності гірничих підприємств з видобування корисних копалин.
Таким чином, застосування Коефіцієнта, передбачає дотримання надрокористувачами двох складових Кондицій, а саме:
техніко-технологічних умов провадження господарської діяльності гірничого підприємства на Родовищі, які забезпечують ідентифікацію товарної продукції – об’єкта оподаткування Платою (п. 252.3 ст. 252 Кодексу);
фінансово-економічних параметрів провадження господарської діяльності гірничого підприємства на Родовищі, зокрема доходів, витрат, а також оцінки її економічної ефективності як коефіцієнта рентабельності – базового елемента для обчислення податкових зобов’язань з Плати за розрахунковим методом (п. 252.16 ст. 252 Кодексу).
Визначені Товариством техніко-технологічні умови Кондицій у частині речового складу, кількості, якості, технологічних властивостей залізних руд, способу і системи видобування, схеми комплексної переробки мінеральної сировини (п. 2.1 п. 2 Протоколу) застосовуються для визначення об’єкта оподаткування Платою (п.п. 252.4.6 п. 252.4 ст. 252 Кодексу).
Технологічна схема видобування основного компонента корисної копалини із отримання з Кварцитів товарного гематит-магнетитового концентрату (далі – Концентрат) передбачає їх дроблення до крупності 95-98 відс. класу 0,074 мм, що забезпечує розкриття агрегатів мінеральних форм Кварцитів, сортування магнітним полем та сушкою товарного Концентрату із вмістом заліза 65,87 відсотків.
Кодексом визначено, що критерієм застосування Коефіцієнта «дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою», у тому числі в частині техніко-технологічних умов Кондицій, є виконання Товариством операції з первинної переробки добутих корисних копалин (Кварцитів), включаючи дроблення Кварцитів до крупності 95-98 відс. класу 0,074 мм, сортування продукту дроблення магнітним полем та сушкою товарного Концентрату із вмістом заліза понад 65,3 відс., як об’єкта оподаткування Платою руд Родовища.
Фінансово-економічні умови провадження господарської діяльності на Родовищі Товариством узагальнені у таблиці основних техніко-економічних показників. Зокрема, обчислення доходів Товариства та оцінка економічної ефективності (коефіцієнт рентабельності) виконані Товариством для ціни «товарного концентрату на рівні 874,0 грн/тонн» (абз. сьомий п.п. 2.7.1 п. 2.7 розд. 2 Протоколу).
Одним із ключових показників у розрахунках фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності на Родовищі є застосований показник вартості товарної продукції гірничого підприємства.
Публічні усталені практики, наприклад, періодичні видання агентства Platts щодо стандартизованих товарних груп із вмістом заліза 58 відс., 62 відс. та 65 відс. фіксують зростання величини вартості товарної продукції гірничих підприємств пропорційно вмісту заліза в товарній продукції гірничого підприємства.
Натомість, надані Товариством до ДПС протоколи Державної комісії України по запасах корисних копалин про розгляд Кондицій у жовтні 2020 року, у тому числі й Протоколу демонструють порушення Товариством публічних усталених практик щодо вартості товарної продукції.
Зокрема для розрахунку основних техніко-економічних показників фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності на Родовищі Товариством для товарної продукції із вмістом заліза понад 65,3 відс. (стор. 9 Протоколу) прийнято вартість товарної продукції (стор. 10 Протоколу), яка майже в 1,44 рази є меншою ніж вартість товарної продукції із вмістом заліза 55,92 відс., що запропонована Товариством для протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16.10.2020.
Таким чином, не вбачається відповідність результатів визначення фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності на Родовищі критерію застосування Коефіцієнта, оскільки при їх розрахунках використаний показник вартості товарної продукції гірничого підприємства обраний Товариством із порушенням принципів публічних усталених практик для руд заліза.
При цьому, внаслідок порушення принципів визначення вартості відбулося суттєве та неправомірне заниження як оцінки економічної ефективності (коефіцієнта рентабельності), так і податкових зобов’язань з Плати, для обчислення яких Товариством застосовується коефіцієнт рентабельності (п. 252.16 ст. 252 Кодексу).
Разом з тим, застосування Товариством Коефіцієнта у розмірі 0,95 (абз. другий п.п. 2.7.2 п. 2.7 розд. 2 Протоколу) при обчисленні витрат господарської діяльності призвело до спотворення результатів оцінки економічної ефективності (коефіцієнта рентабельності).
З огляду на викладене, з метою створення умов відповідності Критерію для застосування Товариством Коефіцієнта, у тому числі й у частині визначення Кондицій щодо фінансово-економічних умов провадження господарської діяльності гірничого підприємства на Родовищі, Товариству доцільно звернутися до Державної служби геології та надр України з метою коригування фінансово-економічних умов Кондицій із наданням вартісних показників, які узгоджуються із принципами публічних усталених практик для руд заліза (не менше ніж Товариством обрано для протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин від 16.10.2020 № 5182).
Право на застосування податкової преференції у Товариства виникне після виконання належних техніко-економічних умов надрокористування.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |