X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.06.2021 р. № 2506/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

Товариство повідомляє, що має діючу Ліцензію на право зберігання пального реєстраційний номер _____. 

 В процесі своєї господарської діяльності Товариство є розпорядником стаціонарного акцизного складу та на підставі Договору відповідального зберігання пального здійснює отримання від Поклажодавця дизельного палива, відповідальне зберігання дизельного палива та здійснює безперервне повернення після відповідального зберігання дизельного палива, враховуючи специфіку господарської діяльності Поклажодавця, із стаціонарного акцизного складу Зберігача (яке не є місцем роздрібної торгівлі пальним) через паливороздавальну колонку Зберігача у паливний бак транспортного засобу Поклажодавця.  

Товариство запитує:

  1. Чи потрібна ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним у випадку якщо, пальне яке знаходиться у суб’єкта господарювання за Договором відповідального зберігання пального, відпускається  особі, з якою укладений такий договір у паливні баки її транспортних засобів  без проведення розрахункових операцій між сторонами ?
  2. Просимо надати роз’яснення щодо порядку заповнення зведеної акцизної накладної враховуючи безперервне повернення такого пального згідно Договору відповідального зберігання пального, а саме: «Коди операцій для складання в одному примірнику»; «Умови оподаткування» та «Напрям використання».

Щодо питання 1.

Відповідно до ст. 936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона (зберігач)зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигарета, та пального» (далі – Закон № 481) визначає основні засади регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України.

Відповідно до статті 1 Закону № 481, місце зберігання пального визначено як місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Зберігання пального - це діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.

У запиті зазначено, що Товариство надає послуги із зберігання пального та здійснює його відпуск в паливні баки транспортних засобів особи, відповідно до укладених договорів на відповідальне зберігання без проведення розрахункових операцій між сторонами.

Враховуючи викладене вище, якщо пальне відпускається Товариством суб’єкту господарювання за договором відповідального зберігання без проведення розрахункових операцій у розумінні абзацу шостого статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265) через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, то такі колонки є лише засобами вимірювання пального, а отже отримувати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним не потрібно.

Однак, у разі відпуску пального через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки по талонам, скретч-карткам, смарт-карткам така операція буде вважатися розрахунковою відповідно до абзацу шостого статті 2 Закону № 265, згідно якого розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.Для здійснення таких операцій суб’єкт господарювання має встановити реєстратор розрахункових операцій. Така діяльність буде підпадати під визначення роздрібної торгівлі пальним та вимагає отримання ліцензії на цей вид діяльності, відповідно до статті 15 Закону № 481.

Звертаємо увагу, що до звернення не надано інформації щодо Поклажодавця, умов договору на зберігання та повернення пального, умов на яких буде здійснюватися повернення пального (заправка автомобілів Поклажодавця).

Щодо питання 2.

Статтею 231 Кодексу визначені підстави складання зведених акцизних накладних.

Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу, у разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Для цілей пункту 231.3 ст. 231 Кодексу під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 ст. 14Кодексу визначено, що реалізація пального  для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу,  у разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального - зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Для цілей пункту 231.3 статті 231 Кодексу, під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального - отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального:

- реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції,

- використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця,

- втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов’язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця.

У запиті зазначено, що Товариство надає послуги із зберігання пального та здійснює його відпуск в паливні баки транспортних засобів особи, відповідно до укладених договорів на відповідальне зберігання, без проведення розрахункових операцій між сторонами, та здійснює безперервне повернення після відповідального зберігання  дизельного палива, враховуючи специфіку господарської діяльності Поклажодавця, із стаціонарного акцизного складу Зберігача через паливороздавальну колонку Зберігача у паливний бак транспортного засобу Поклажодавця.

Операції із відпуску (повернення із відповідального зберігання) пального Товариством не з місця роздрібної торгівлі пальним за договором відповідального зберігання без проведення розрахункових операцій є реалізацією пального, у цьому випадку Товариству необхідно складати акцизні накладні на операції з відпуску в паливні баки транспортних засобів Поклажодавця. У разі забезпечення безперервного постачання пального у розумінні п. 231.3 ст. 231 Кодексу, Товариством може бути складена зведена акцизна накладна на операції з відпуску в паливні баки транспортних засобів Поклажодавця.

Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджено наказом Міністерства фінансів України 27 листопада 2020 року № 729 (далі – Порядок № 729).

Згідно з пунктом 4 розділу ІІ Порядку – для зведеноїакцизної накладної уверхній лівій частині акцизної накладної у призначеному для цього рядку робиться відповідна відмітка "Х" та зазначається: в полі «Умови оподаткування2» –«0»–оподатковується на загальних підставах, а в залежності від  того кому реалізовується пальне:

  1. платнику акцизного податку:

в полі «Коди операції для складання в двох примірниках»зазначається «7» – реалізація пального платнику, при якій обсяг пального, на який такий платник може скласти акцизну накладну / розрахунок коригування акцизної накладної, не збільшується (в тому числі суб'єкту господарювання, який на одну із дат операцій (або на дату реєстрації або на дату складання) не зареєстрований платником);

в полі «Напрям використання3» зазначається «5» – у разі реалізації пального у паливний бак транспортного засобу платника через паливо роздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним.

  1. неплатнику акцизного податку:

в полі «Коди операції для складання в одному примірнику1» зазначається «3» – у разі реалізації пального суб’єкту господарювання-неплатнику;

в полі «Напрям використання3» зазначається «5» - реалізація пального у паливний бак транспортного засобу платника через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.