Державна податкова служба України на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду, яким індивідуальна податкова консультація за № 524/6/99-00-07-03-02-06/ІПК від 11.02.2020 в частині роз`яснення щодо врахування операцій з безоплатного медичного супроводу при визначені необхідного обсягу для реєстрації платником ПДВ, визнана протиправною й скасована, та, керуючись статтею 52 та пунктом 53.2 статті 53 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні платника, Товариство здійснює наступні види діяльності:
загальна медична практика;
спеціалізована медична практика;
інша допоміжна діяльність у сфері транспорту;
видання комп`ютерних ігор;
видання іншого програмного забезпечення;
комп’ютерне програмування (основний);
консультування з питань інформатизації;
оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність.
Між адміністрацією та трудовим колективом Товариства 05.04.2018 укладено колективний договір на 2018 - 2023 роки, який затверджено протоколом загальних зборів трудового колективу № 2 та зареєстровано управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської.
Відповідно до пункту 8.1. колективного договору з метою задоволення соціально-побутових потреб працівників, посилення соціального захисту та соціальних гарантій і при наявності фінансових можливостей, товариство зобов`язується забезпечити працівників додатковими соціальними гарантіями, компенсаціями та пільгами, спрямованими на соціальне, медичне та культурне забезпечення працівників, організацію їх оздоровлення та відпочину, визначеними в цьому пункті.
Згідно з пунктом 8.2. колективного договору (в редакції додаткової угоди № 4, затвердженої протоколом загальних зборів трудового колективу Товариства № 7 від 02.08.2019 та зареєстрованої управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради медичне забезпечення здійснюється товариством у порядку та на умовах, які передбачені цим пунктом колективного договору.
Товариство зобов`язується здійснювати медичний супровід працівників товариства, їхніх членів сім’ї першого ступеня споріднення, а також дітей, які перебувають під їх опікою або піклуванням, та/або надавати безоплатні послуги з лікування та медичного обслуговування вказаних осіб шляхом: забезпечення роботи Медичного центру - структурного підрозділу товариства, який є основним об’єктом профілактики та збереження здоров’я; оплати вартості послуг на лікування та медичне обслуговування перерахованих категорій осіб на користь закладів охорони здоров`я та/або іншим суб`єктам господарювання, що надають медичні послуги, на підставі відповідних договорів про надання медичних послуг, укладених товариством; придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів. Товариство зобов`язується забезпечити матеріально-технічну базу Медичного центру, його освітлення та опалення, кондиціювання, наявність гарячої та холодної води.
Відповідно до Рішення суду«при безоплатному медичному супроводі працівників, який здійснюється Товариством на виконання колективного договору, відсутнє нарахування чи сплата на користь позивача доходу».
Відповідно до пункту 5 Положення (стандарту) бухгалтерського
обліку 15 «Дохід» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Таким чином, у випадках, при здійсненні безоплатного медичного супроводу працівників, товариство не отримує від здійснення таких послуг доходу, оскільки відсутнє збільшення активів чи зменшення зобов`язань позивача.»
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України від
16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 996).
Сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності, є обліковою політикою (абзац десятий частини першої статті 1 Закону № 996).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Питання пов’язані із регулюванням питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності (облік доходу та власного капіталу) здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону № 996) та не відносяться до компетенції ДПС.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу). При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі
(підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (підпункт 14.1.203 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 Кодексу визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 Кодексу, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4
статті 186 Кодексу).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення;
електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 Кодексу обов’язковій реєстрації платником податку на додану вартість підлягає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує
1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 та 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Отже, відповідно до статті 181 Кодексу для виникнення обов`язку реєстрації платником податку на додану вартість необхідним є наявність двох умов (складових):
1) здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;
2) загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).
Тобто, отримання доходу (нарахованого або сплаченого) у розмірі, що перевищує 1 млн. грн. не визначається як необхідна умова для настання підстав обов’язкової реєстрації платником податку на додану вартість.
Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при визначенні загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.
Враховуючи зазначене, для обрахунку загального обсягу операцій, при перевищенні якого у підприємства виникає обов’язок реєстрації платником ПДВ (в тому числі звільнених від оподаткування ПДВ), враховується не отриманий нарахований платником дохід, а вартість товарів/послуг, операції з постачання яких є об’єктом оподаткування ПДВ, поставлених підприємством протягом останніх 12 календарних місяців, незалежно від того, оплачені такі товари/послуги споживачами (отримувачами) чи ні, та нараховано (оплачено) дохід від таких операцій чи ні.
Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 Кодексу для здійснення обов’язкової реєстрації як платника ПДВ особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (далі - Заява).
Таким чином, відповідно до підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Кодексу постачання на безоплатній основі медичних послуг для цілей оподаткування податком на додану вартість є операцією з постачання послуг.
Місцем постачання медичних послуг платником податку на додану вартість працівникам та членам їх сімей відповідно до статті 186 Кодексу є митна територія України, а тому операції з постачання таких послуг є об’єктом оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 185.1 статті 185 Кодексу, база оподаткування при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими пунктом 188.1 статті 188 Кодексу.
Отже, вартість медичного супроводження працівників Товариства, яке здійснюється на виконання колективного договору, на безоплатній основі враховується під час розрахунку граничної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, необхідної для обов’язкової реєстрації платником ПДВ, в тому числі, якщо від такого медичного супроводу не нараховується та не сплачується дохід.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |