X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.06.2021 р. № 2523/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі – Кодекс) при здійсненні операцій з постачання кисню медичного (газоподібного, газоподібного у балонах, рідкого) і з урахуванням роз’яснення Міністерства охорони здоров’я України від 20 квітня 2021 року "Інформація щодо застосування кисню для кисневої підтримки" та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником лікарських засобів – кисню медичного газоподібного та кисню медичного рідкого (ліцензія серії АЕ № 193878 від 11.11.2014р., та здійснює їх реалізацію. На підставі укладених договорів Товариство здійснює операції з постачання на митній території України кисню медичного газоподібного та рідкого для медичних закладів.

Товариством надано копії реєстраційних посвідчень на лікарські засоби (кисень медичний газоподібний, кисень медичний рідкий) № UA/0065/01/01 від 28.11.2018р. та № № UA/0843/01/01 від 04.10.2018р.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:

з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських
засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (
COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої  коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).

Основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224. Коди згідно з УКТЗЕД наводяться довідково.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 54 "Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 р. № 224 і 225" розділ "Лікарські засоби, імунобіологічні препарати та харчові продукти для спеціальних медичних цілей, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224, зокрема, доповнено позицією "Oxygen" за кодом згідно УКТ ЗЕД 3004.

З метою роз’яснення особливостей застосування внесених змін до Переліку № 224 Міністерством охорони здоров’я України на сайті міністерства розміщено інформацію щодо застосування кисню для кисневої підтримки та відповідні роз’яснення з цього питання. Зокрема, у роз’ясненні Міністерства охорони здоров’я України від 20 квітня 2021 року зазначається, що кисень медичний (рідкий та газоподібний), який зареєстровано в Україні як лікарський засіб та включено до Державного реєстру лікарських засобів України під МНН "Oxygen" підлягає закупівлі для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України, а також звільняється від податків та зборів згідно чинної редакції постанов Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, від 20 березня 2020 року № 225, оскільки МНН "Oxygen" включено до відповідних переліків лікарських засобів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України.

З метою звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання кисню, як медичного так і технічного, який використовується для кисневої терапії,  Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 14 квітня 2021 року № 343 "Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 і 225", згідно положень якої кисень медичний (газоподібний та рідкий) та кисень технічний (газоподібний та рідкий) уніфіковано у відповідні позиції:

2804 40 00 00 Кисень газоподібний, в балонах для кисневої підтримки пацієнтів;

2804 40 00 00 Кисень газоподібний для кисневої підтримки пацієнтів;

2804 40 00 00 Кисень рідкий для кисневої підтримки пацієнтів.

Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 р.
№ 337 «Деякі питання розширення доступу до кисневої терапії для лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» дозволено  ліцензіатам, що здійснюють господарську діяльність з виробництва та оптової торгівлі медичними газами, здійснювати доставку кисню технічного до закладів охорони здоров’я, основні показники якого відповідають специфікації та методикам контролю за основними показниками кисню медичного. Роз’яснення з цього питання розміщено на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Таким чином з урахуванням роз’яснень Міністерства охорони здоров’я України операції з постачання кисню медичного (газоподібного, газоподібного у балонах, рідкого), який відповідає таким позиціям, зазначеним у Переліку
№ 224, як
"кисень газоподібний, в балонах для кисневої підтримки пацієнтів", "кисень газоподібний для кисневої підтримки пацієнтів", "кисень рідкий для кисневої підтримки пацієнтів", звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).