Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення … щодо відображення у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за 4 квартал 2020 року та у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку за перший квартал 2021 року залишку прощеної заборгованості у разі прийняття юридичною особою рішення про прощення боргу і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що планує надати працівнику – фізичній особі поворотну безвітсоткову фінансову допомогу з рівномірним утриманням із заробітної плати та з умовою прощення залишку заборгованості за умови перебування платника податків у трудових відносинах з юридичною особою на протязі терміну більше 12 місяців.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання відображення у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за 4 квартал 2020 року та у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку з першого кварталу 2021 року залишку прощеної заборгованості у разі прийняття товариством рішення про прощення боргу та під якою ознакою доходу слід відобразити суму такого прощеного боргу.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Кодексом, згідно з п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 якого фінансова допомога – це допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
При цьому поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує,зокрема, доходи з джерела їх походження в Україні.
Об’єктомоподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуванийдохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).
Згідно з п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподатку не включаєтьсяосновна сума поворотноїфінансовоїдопомоги, щоотримуєтьсяплатникомподатку.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Таким чином, сума поворотної фінансової допомоги, яка виплачується податковим агентом – юридичною особою працівнику – фізичній особі протягом дії договору, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Разом з тим доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначеноп. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема, основна сума боргу (кредиту) платника податку (крім суми прощеного (анульованого) основного боргу платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січнязвітногоподаткового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику підпідпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податковогорозрахункусуми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом (п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Також вказаний дохідє об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2
п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Одночасно слід зазначити, що доходи, отримані платником податків до 01.01.2021, відображаються податковим агентом у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), порядок заповнення та подання якого був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 під ознакою доходу «126».
Разом з тим, з 01.01.2021 Форма Податковогорозрахункусум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сумутриманого з них податку, а такожсумнарахованогоєдиноговнескута Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 15.12.2020 № 773).
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеного у додатку та додатку 2 до зазначених Порядків,дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 розділу IV Кодексу), відображається податковим агентом під ознакою доходу «126».
Враховуючи викладене, у разі якщо кредитором (юридичною особою) було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу фізичної особи (боржника), то сума такого анульованого боргу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такої фізичної особи як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб необхідне детальне вивчення матеріалів (документів) що стосується цієї справи, зокрема договору поворотної безвітсоткової фінансової допомоги.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |