Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) розглянула звернення щодо можливості обрання четвертої групи платників єдиного податку фізичною особою – підприємцем і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що перебував на спрощеній системі оподаткування другої групи.
20.01.2021 року фізична особа – підприємець припинив свою діяльність, про що до реєстру внесені дані щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Водночас 25.02.2021 фізичною особою – підприємцем створено сімейне фермерське господарство і його зареєстровано фізичною особою – підприємцем. Сімейне фермерське господарство створено одноосібно, що засвідчує декларація від 25.02.2021.
Заява про застосування спрощеної системи оподаткування подана до контролюючого органу за місцем податкової адреси 26.03.2021.
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи має він право обрати спрощену систему оподаткування і ставки єдиного податку, встановлені для платників єдиного податку четвертої групи.
Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 1 Закону України від 19.06.2003 № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973) фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується на основі діяльності фізичної особи – підприємця і має статус сімейного фермерського господарства, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно фізична особа – підприємець та члени її сім'ї відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України.
Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи регулюються, положеннями ст. 8 1 Закону № 973.
Відповідно до частини третьої ст. 81 Закону № 973 після укладання (складання) договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства голова сімейного фермерського господарства має зареєструватися як фізична особа – підприємець або зареєструвати зміни до відомостей про фізичну особу – підприємця в порядку, встановленому законом.
Державна реєстрація фізичних осіб – підприємців здійснюється згідно з вимогами закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Згідно з п.п. «б» п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до платників єдиного податку четвертої групи належать фізичні особи – підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону № 973, за умови виконання сукупності таких вимог:
здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власно вирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
не використовують працю найманих осіб;
членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім'ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;
площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.
Отже, фізична особа – підприємець щодо якої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань містяться відомості про створення ним сімейного фермерського господарства, які надійшли від державного реєстратора до контролюючого органу, має право обрати або перейти на четверту групу платників єдиного податку за умови дотримання вимог п.п. «б» п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 ПКУ.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування або відмова від спрощеної системи оподаткування регулюється ст. 298 ПКУ, згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 якої для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Водночас відповідно до п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Враховуючи зазначене, фізична особа – підприємець, яка в першому кварталі 2021 року застосовувала спрощену систему оподаткування та припинила свою діяльність про що внесені відомості до реєстру, не має права застосовувати спрощену систему оподаткування протягом 2021 року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст. 291 ПКУ.
Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |