Головне управління ДПС у м. Києві відповідно до статті 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) розглянуло Ваше звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування суб’єктами господарювання, які обрали третю групу платника єдиного податку, та в межах компетенції повідомляє.
У зверненні платник податків зазначив, що є фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування, основним видом господарської діяльності якого є діяльність відповідно до КВЕД 53.20 «Інша поштова та кур’єрська діяльність».
Фізична особа – підприємець має намір перейти з загальної системи оподаткування на спрощену систему оподаткування та стати платником єдиного податку третьої групи.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо можливості здійснення фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи господарської діяльності відповідно до КВЕД 53.20 «Інша поштова та кур’єрська діяльність».
Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV Кодексу.
Відповідно до пункту 291.3 статті 291 Кодексу фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим у главі 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (підпункт 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу).
Пунктом 291.5 статті 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Так, відповідно до підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб’єкти господарювання, які здійснюють, зокрема, діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності).
Реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (пункту 299.1 статті 299 Кодексу).
До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (пункт 299.7 статті 299 Кодексу).
Згідно з підпунктом 5 пункту 298.3 статті 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб’єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.
Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010) затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 зі змінами та доповненнями (далі – Наказ № 457).
Абзацом другим пункту 1 Наказу N 457 визначено, що основне призначення Класифікації видів економічної діяльності - визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ДК 009:2010 група КВЕД 53 «Поштова та кур’єрська діяльність» включає клас КВЕД 53.20 «Інша поштова та кур’єрська діяльність».
Згідно з Методологічними основами та поясненнями до позицій Класифікації видів економічної діяльності, які затверджені наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396, клас КВЕД 53.20 «Інша поштова та кур’єрська діяльність» включає послуги з виймання, сортування, перевезення та доставки (внутрішніх і міжнародних) поштових відправлень у вигляді листів, посилок і бандеролей, що їх здійснюють фірми, крім служб національної пошти. Перевезення може здійснюватися одним або кількома видами транспорту, як власного (приватного), так і громадського. Цей клас також включає послуги з доставки додому.
Отже, фізична особа при здійсненні реєстрації фізичної особи – підприємця – платника єдиного за власним бажанням обирає відповідно до КВЕД ДК 009:2010 вид діяльності, який планує здійснювати під час своєї господарської діяльності. При цьому, такий платник єдиного податку повинен дотримуватись умов перебування на спрощеній системі оподаткування, передбачених пунктами 291.4 та 291.5 статті 291 Кодексу.
Якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа – підприємець – платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.
Під час вибору виду діяльності використовуються нормативно – правові акти Держспоживстандарту України та Держкомстату України. Тому, з питання віднесення того чи іншого виду господарської діяльності, яку
планує здійснювати платник податків, до певного виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010, доцільно звернутись до Держкомстату України.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |