X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.06.2021 р. № 2411/ІПК/13-01-24-03-09

Головним управлінням ДПС у Львівській області розглянуто запит та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року№ 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) в межах компетенції надає індивідуальну податкову консультацію щодо визначення доходу платником єдиного податку третьої групи, який не є платником податку на додану вартість, і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку на третій групі, не платником ПДВ.  Платежі приймаються на рахунок за допомогою системи FONDY…, згідно з заключеним Договором про інформаційно – технологічну взаємодію та приймання платежів. Прийняті платежі зараховуються на поточний рахунок Фінансової компанії, після чого, протягом трьох банківських днів, перераховуються на рахунок  підприємця з утриманням комісії відповідно до Тарифів Фінансової компанії.

 З метою уникнення порушень норм податкового законодавства платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

1. Доходом фізичної особи – підприємця вважається та сума, яка надходить на рахунок фізичної особи – підприємця, чи сума, яка сплачена на рахунок ТОВ … (FONDY) до утримання комісії відповідно до Тарифів та до виплати коштів на рахунок фізичної особи – підприємця ?

2. Як правильно оподаткувати грошові кошти ? (Потрібно вираховувати 5 відс. єдиного податку з фізичних осіб від суми коштів, які надійдуть на рахунок фізичної особи – підприємця),  чи від суми коштів, сплаченої на рахунок Фінансової компанії (до утримання комісії) ?

Згідно з п. 1.9 ст. 1 Закону України від 05.04.2001 №2346-ІІІ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» еквайринг - це послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Пунктом п. 296.1 ст. 296 ПКУ визначено, що фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Отже, у разі використання електронних платіжних систем при здійсненні розрахунків за товари (послуги) доходом фізичної особи - платника єдиного податку вважається сума, що надійшла на поточний рахунок.

При цьому, датою отримання доходів є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку.

Якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням електронних платіжних систем з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізичної особи - підприємця на спрощеній системі оподаткування є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком).

Згідно з п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

  1. 3 відс. доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;
  2. 5 відс. доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.