Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування й повідомляє.
Згідно із запитом фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків планує укладати з організаторами концертно-розважальних заходів агентські договори, відповідно до умов яких, платник податку (Агент) за винагороду буде надавати організатору заходу послугу з реалізації клієнтам (в тому числі через мережу Інтернет за допомогою платіжних систем) квитків на зазначені заходи.
Крім того, платник податку планує залучати іншу фізичну особу – підприємця – платна єдиного податку (Субагента), якій буде перераховувати кошті за реалізовані клієнтам квитки на рахунок Агента за вирахуванням власної винагороди.
У зв’язку з чим, платник податку просить надати податкову консультацію:
Щодо першого та другого питань.
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV ПКУ.
До третьої групи платників єдиного податку належать, зокрема, фізичні особи - підприємці які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ).
Відповідно до ст. 292 ПКУ для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (п. 291.6 ст. 291 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 292 ПКУ).
Платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному п. 296.1 ст. 296 ПКУ.
Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання регламентуються главою 31 (статті 295 - 305) Господарського кодексу України від 16 січня 2003 № 436-IV із змінами та доповненнями (далі - ГКУ).
Згідно зі ст. 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає у наданні комерційним агентам послуг суб’єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб’єкта, якого він представляє.
Не є комерційним агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.
Статтею 301 ГКУ передбачено, що відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.
Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін
Разом з цим, Закон України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII "Про електронну комерцію" (далі - Закон № 675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов'язки учасників відносин у сфері електронної комерції.
Відповідно до ст. 13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції здійснюються відповідно до законів України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», інших законів та нормативно-правових актів Національного банку України.
Розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Відповідно до розділу V Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014
№ 705, торговець має право приймати до оплати електронні платіжні засоби певної платіжної системи на підставі договору з еквайром. Еквайр зобов'язаний забезпечити технологічне, інформаційне обслуговування торгівців і проведення розрахунків з ними за операції, які здійснені між торговцями та користувачами з використанням електронних платіжних засобів, на підставі договору, в якому зазначає, зокрема розмір комісійної винагороди, яку торговець сплачує еквайру за розрахункове обслуговування.
Враховуючи наведене вище, доходом фізичної особи – підприємця платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ, при цьому нормами ПКУ не передбачено врахування витрат, понесених від проведення господарської діяльності.
Отже, у разі надання послуг за агентськими договорами при здійсненні розрахунків з клієнтами за допомогою платіжних систем, доходом фізичної особи - платника єдиного податку є повна сума винагороди Агента, отриманої від замовника згідно договору комерційного посередництва, з врахуваннями суми комісії, утриманої еквайром за послуги переказу коштів.
При цьому, датою отримання доходу є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника податку (Агента).
Щодо третього питання.
Питання передачі прав комерційного агента встановлені ст. 300 ГКУ, згідно якої комерційний агент повинен особисто виконати дії, на які він уповноважений суб'єктом, якого він представляє.
Якщо агентським договором не передбачено інше, комерційний агент не може передавати на свій розсуд іншим особам прав, якими він володіє в інтересах того, кого він представляє.
Отже, якщо це передбачено договором, Агент може залучити для виконання своїх обов’язків посередника (Субагента), який буде здійснювати комерційне посередництво в інтересах Агента, від його імені і за його рахунок (частина перша ст. 295 та ст. 297 ГКУ).
В такому випадку дохід фізичної особи – підприємця платника єдиного податку третьої групи (Агента) не зменшується на оплату послуг посередника (Субгента), тобто доходом є вся сума винагороди, отримано згідно договору від замовника, з врахуванням винагороди Субгента.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |