Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування окремих норм податкового законодавства та в межах своїх повноважень повідомляє.
Платник податку, який подав заявку на реєстрацію торговельної марки, однак на дату запиту на отримання індивідуальної податкової консультації рішення щодо реєстрації ще не прийняте, запитує про оподаткування доходу у вигляді винагороди за використання позначення, яке подано на реєстрацію як торговельна марка та чи відноситься такий платіж під поняття "роялті".
Відносини, які виникають у зв'язку із набуттям і здійсненням права власності на знак для товарів і послуг в Україні регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ), Законом України від 15.12.93 № 3689-XII «Про охорону прав на торговельні марки» (далі - Закон № 3689) та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п. 1 ст. 420 ЦКУ до об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема, належать комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), географічні зазначення.
Набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку засвідчується свідоцтвом. Умови та порядок видачі свідоцтва встановлюються законом
(п. 1 ст. 494 ЦКУ).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ,
пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого встановлено, що об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема:
доходи від продажу об'єктів майнових і немайнових прав, зокрема інтелектуальної (промислової) власності, та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об'єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (далі - роялті), у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу
(пп. 164.2.3 п. 164.2 ст. 164 ПКУ);
інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Відповідно до пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 ПКУ роялті - це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).
Тобто, в цілях оподаткування податком на доходи фізичних осіб роялті – це, зокрема, будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги).
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті).
Також, вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відсотки об’єкта оподаткування (пп.1.2, пп.1.3 п.161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ, та ставку військового збору, визначену пп. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 168.1.1 п.168.1 ст. 168 ПКУ).
Враховуючи зазначене, з метою оподаткування дохід фізичної особи - резидента у вигляді винагороди (платежу) за використання позначення за період з дати подання завки на реєстрацію торговельної марки і до дати фактичної її реєстрації включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах. При цьому, такий платіж не відноситься до поняття «роялті», так як «роялті» в цілях оподаткування - це платіж, отриманий як винагорода за використання будь-якої зареєстрованої торговельної марки.
Слід зауважити, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням перевірки документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Згідно п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |