Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ «…» від …про надання індивідуальної податкової консультації, і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно зі зверненням,товариство здійснюватимепроведення концертів, квитки на які глядачізможутьпридбати на сайті товариства або у касіз можливістю їх оплати вготівковій або безготівковій формі(платіжними картами) (електронними платіжними засобами (далі – ЕПЗ). Виготовлення, замовлення і облік квитків товариством буде організовано відповідно до Інструкції з ведення квиткового господарства в театрально-видовищних підприємствах та культурно-освітніх закладах, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 07.07.1999 № 452, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.07.1999 за № 483/3776 (далі – Інструкція № 452).
Чи може товариство при продажу квитків для відвідування таких заходів не застосовувати РРО/програмні РРОвраховуючи норми п. 4 ст. 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).
Правові засади застосування РРО та/або програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.
Встановлення вимог щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Пунктом 1 статті 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі(із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Звертаємо увагу, що згідно з п. 1.1 розділу І Інструкції № 452 вона не розповсюджується на підприємства, організації, установи культури, що застосовують РРО при наданні послуг. Застосування РРО здійснюється відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Стосовно розповсюдження дії п. 4 ст. 9 Закону № 265 на діяльність товариства слід зазначити, що РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу, зокрема, квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції № 452 продаж квитка (абонемента) – операція з купівлі-продажу, що полягає у переданні споживачу квитка (абонемента) або електронного квитка та одержанні від споживача готівкових чи безготівкових коштів;
квиток – документ, що підтверджує право особи на одноразове відвідування заходу;
автоматизована система продажу квитків(далі – АСПК) – програмно-технічний комплекс, призначений для ведення квиткового господарства та забезпечення обліку операцій з продажу та резервування (бронювання) квитків на театрально-видовищні, культурно-просвітницькі, інші заходи організації дозвілля;
електронний квиток – упорядкована сукупність даних, в тому числі сформована АСПК, що включає значення реквізитів квитка, які однозначно описують і підтверджують право на відвідування заходу.
Товариствоу зверненні, зазначає, що проведення концертів свідчить про його належність до закладів культури, а концерти належать до видовищних заходів.
Водночас, відповідно до звернення, товариство здійснює, в тому числі, роздрібну торгівлю алкогольними напоями в буфеті (барі) для відвідувачів, що вимагає обов’язкового застосування РРО/програмного РРО.
Слід зазначити, що норма щодо застосування РРО/програмного РРО при проведенні розрахункових операцій розповсюджується не на окремий вид діяльності або господарську одиницю, а на суб’єкта господарювання.
Тобто, суб’єкт господарювання зобов’язаний проводити розрахункові операції через РРО/програмний РРОна загальних підставах.
Щодо придбання відвідувачамина сайті товаристваквитків на концертита їх безготівковій оплаті ЕПЗ.
Згідно з роз’ясненням НБУ (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факту продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, якщо електронний чи паперовий квиток придбавається глядачем за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок торговця (товариства) будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.
Таким чином, товариство, яке отримало оплату відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцю (глядачеві) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (п. 3 ст. 13 Закону України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію») та відповідно до вимог п. 2 ст. 3 Закону № 265 касовий чек РРО, як підтвердження продажу товару.
Цю позицію ДПС підтвердив і НБУ, листом від 24.04.2020 № 57-0009/20338, де зазначив, що тільки операції здійснені шляхом переказу коштів з рахунку платника, без використання електронного платіжного засобу, на рахунок отримувача, не належать до розрахункових операцій в розумінні Закону № 265.
Враховуючи викладене, при прийманні від глядачів оплати ЕПЗ за замовлені на сайті товариства квитки, застосування РРО/програмного РРО є обов’язковим.
Водночас, при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів глядачами із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок товариства через установу банку (у тому числі онлайн-банкінг) або шляхом безпосереднього внесення готівки через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку) коштів РРО/програмний РРО може не застосовуватись.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |