Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до операцій з постачання послуг з охорони здоров’я та, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, комунальним некомерційним підприємством – платником ПДВ надаються платні послуги із зубопротезування відповідно до програми «Забезпечення пільгових категорій населення підвідомчої території Бобровицької міської ради безкоштовним зубопротезуванням» (далі – Програма міської ради), згідно з якою 50 відс. вартості наданих послуг відшкодовуються територіальною громадою, а 50 відс. сплачуються готівкою населенням. Крім цього, підприємством надаються послуги із зубопротезування для інших категорій населення, проводяться огляди лікарями (нарколога та психіатра) з видачею відповідних медичних довідок, флюорографічні обстеження, імуноферментні аналізи, електрокардіографії, тощо.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податку зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування
та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крім послуг, визначених підпунктами «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ).
Отже, для звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з охорони здоров’я мають виконуватися наступні умови:
такі послуги надаються закладами охорони здоров’я;
наявна ліцензія на постачання таких послуг;
такі послуги не перераховані у підпунктах «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Якщо не дотримана хоча б одна із зазначених умов, операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Згідно з підпунктами «в» та «з» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ оподаткуванню ПДВ на загальних підставах за основною ставкою підлягають послуги з проведення профілактичних медичних оглядів із підготовкою висновку про стан здоров'я на прохання громадян; проведення медичного огляду осіб для видачі: дозволу на право отримання та носіння зброї громадянам, крім військовослужбовців і посадових осіб, носіння зброї якими передбачено законодавством; відповідних документів на виїзд громадян за кордон за викликом родичів, що проживають у зарубіжних країнах, оздоровлення в зарубіжних лікувальних або санаторних закладах за власним бажанням, а також у службові відрядження (крім державних службовців, робота яких пов'язана з такими виїздами і які мають відповідні медичні документи); посвідчення водія транспортного засобу.
Перелік закладів охорони здоров’я затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.10.2002 №385, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.11.2002 за №892/7180.
Відповідно до пункту 188.1. статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила складання податкової накладної визначено статтями 187 і 201 розділу V ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Для операцій, що оподатковуються ПДВ, і операцій, звільнених від оподаткування податком, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5 статті 201 розділу V ПКУ).
При цьому податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).
Пунктом 187.1 статті 187 ПКУ розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Згідно з частиною першою статті 2 розділу І Бюджетного кодексу України бюджетні кошти (кошти бюджету) – це належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету. Одержувачем бюджетних коштів є суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.
Щодо питання 1
Операції з постачання закладом охорони здоров’я послуг з охорони здоров’я, у тому числі платних послуг із зубопротезування відповідно до Програми міської ради з відшкодуванням 50 відс. їх вартості територіальною громадою та оплатою решти 50 відс. населенням, згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 татті 185 розділу V ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому зарахування коштів як від територіальної громади, так і від населення розцінюються як компенсація вартості таких послуг.
Якщо грошові кошти, які відшкодовуються територіальною громадою як часткова оплата (50 відс.) наданих послуг із зубопротезування, у розумінні норм БКУ вважаються бюджетними, то за операціями з постачання таких послуг дата виникнення податкових зобов’язань визначається відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ. Натомість, якщо такі кошти вважатимуться небюджетними, то дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ визначатиметься за загальним правилом відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.
Дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у разі отримання часткової оплати (50 відс.) за надані послуги від населення визначається за загальним правилом відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.
Отже, незалежно від того, що згідно з Програмою міської ради часткову оплату (50 відс.) вартості платних послуг із зубопротезування здійснює територіальна громада, заклад охорони здоров’я, який постачає такі послуги, на дату виникнення податкових зобов’язань з ПДВ визначає обсяг таких послуг, виходячи із бази оподаткування ПДВ, визначеної пунктом 188.1. статті 188 розділу V ПКУ, та зобов’язаний скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією. Податкова накладна складається на отримувача послуг, тобто у разі якщо отримувачем таких послуг є фізична особа, то на неплатника ПДВ.
Щодо питання 2
Послуги з проведення зубопротезування населення, флюорографічних обстежень, імуноферментних аналізів, електрокардіографії не входять до переліку послуг, визначених підпунктами «а» – «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, а тому операції з їх проведення звільняються від оподаткування ПДВ.
Водночас якщо послуги з їх проведення є складовою частиною послуги з проведення медичного огляду, то такі послуги не визнаються як окремі послуги, та питання застосування пільги з оподаткування розглядається стосовно послуги з проведення медичних оглядів в цілому.
Послуга з проведення медичних оглядів лікарями на прохання громадян відповідно до підпункту «в» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ оподатковується ПДВ на загальних підставах.
Послуга з проведення медичних оглядів наркологом та психіатром з видачею медичних довідок відповідно до підпункту «з» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ оподатковується ПДВ на загальних підставах. У випадку віднесення таких медичних оглядів, які проводяться, до обов'язкових, операції з проведення таких медичних оглядів звільнятимуться від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, оскільки не підпадатимуть під виключення, зазначені у підпункті «з» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.
Разом з тим, з метою уникнення неоднозначного трактування норм ПКУ у частині віднесення зазначених у зверненні послуг до відповідної категорії послуг ДПС рекомендує звернутися до Міністерства охорони здоров’я України, як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров’я.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |