X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.07.2021 р. № 2591/ІПК/99-00-07-05-03-06

Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення від …про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно із запитом, фізична особа – підприємець (далі – підприємець) є платником єдиного податку третьої групи і надає доступ до он-лайн програм та/або проведення інтернет-марафонів, а розрахункові операції проводяться із застосуванням електронних платіжних засобів (далі – ЕПЗ) та LiqPay, Portmone, EasyPay, PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24, Ощад24 тощо.

Чи виникає у такої фізичної особи – підприємця обов’язок застосовувати РРО/програмний РРОза умови перевищення з початку 2021 рокуобсягу доходів у 220 розмірів мінімальної заробітної плати при прийманні оплати за надані споживачам послуги?

Правові засади застосування РРО/програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі –
Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання,  які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення вимог щодо незастосування РРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Відповідно до п. 14 ст. 9 Закону № 265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Водночас, згідно з п. 61 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу
до 1 січня 2021 року РРО та/або програмних РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами - підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.

Відповідно до податкової декларацій платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця … за 2020 рік платником задекларовано обсяг доходу у розмірі 1 ХХХХХХ гривень.

Оскільки, у 2020 році Вами було перевищено граничний обсяг доходів,  встановлений Кодексом, застосування РРО/програмного РРО у Вашому випадку є обов’язковим. Обов’язок здійснювати розрахункові операції із застосуванням РРО/програмних РРО виник у Вас відповідно вимог п. 61 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу та має бути продовжений у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації, як платника єдиного податку.

В даному випадку діє норма статті 5 Кодексу, тобто, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.

Не зважаючи на пільгу, встановлену пунктом 14 статті 9 Закону № 265 щодо незастосування РРО/програмного РРО, при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів, норми Кодексу мають вищу юридичну силу та є обов’язковими до виконання, про що і зазначено в преамбулі Закону № 265. 

Якщо послуга оплачується за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок суб’єкта господарювання будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.

Враховуючи викладене, якщо споживач замовив послугу на веб-сайті підприємця та здійснив передоплату через сервіси переказу коштів з використанням ЕПЗ, то у такому випадку РРО та/або програмний РРО застосовується суб’єктом господарювання безпосередньо при отриманні підтвердження сплати за послугу, у безготівковій формі. У касовому чеку зазначається форма оплати, наприклад «БЕЗГОТІВКА», «ПЕРЕДОПЛАТА», тощо, а РРО та/або програмний РРО  застосовується на підставі виписки про рух коштів на розрахунковому рахунку.

Водночас, при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку з використанням реквізитів рахунку, зазначених відповідно до Національного та міжнародного стандартів IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010 (у тому числі онлайн-банкінг) або шляхом безпосереднього внесення готівки через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку) РРО/програмний РРО може не застосовуватись.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.