Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянуло звернення Товариства щодо застосувань положень пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі — ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством придбано у постачальника для подальшої реалізації товар - Очисний спрей з антисептичними властивостями (дезінфікуючий засіб) за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3808. Даний товар внесено до Державного реєстру дезінфекційних засобів з 19.05.2020, про що Товариством отримано повідомлення від Міністерства охорони здоров’я (далі – МОЗ).
Разом з цим, 30.04.2020 Товариством здійснено попередню оплату за даний товар постачальнику, яким зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) на ім’я Товариства податкову накладну з ПДВ у розмірі 20 відсотків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів "а" і "в" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін та надати покупцю за його вимогою (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, із змінами та доповненнями (далі – Перелік № 224).
До розділу "Дезінфекційні засоби, антисептики та обладнання для проведення дезінфекції, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224, зокрема, включено дезінфекційні засоби:
дезінфікуючий засіб для обробки поверхонь (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3808);
дезінфікуючий засіб для обробки рук і шкіри (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3808);
дезінфікуючий засіб для інструментів та обладнання (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3808);
мийно-дезінфікуючий (дезінфікуючий) засіб для прання (за кодами згідно з УКТ ЗЕД 3401, 3402).
Для цілей Переліку № 224 термін "дезінфекційні засоби" використовується у значенні, наведеному в Законі України від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ "Про захист населення від інфекційних хвороб" (далі – Закон № 1645).
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, є включення товару до Переліку № 224.
Приміткою 1 до Переліку № 224 передбачено, що основною підставою для звільнення від оподаткування податком на додану вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
Додаткові критерії згідно з приміткою 3 до Переліку № 224 зазначені для розділу "Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", а не для розділу "Дезінфекційні засоби, антисептики та обладнання для проведення дезінфекції, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" в якому містяться дезінфікуючі засоби та антисептики.
При цьому для застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ при постачанні дезінфекційних засобів та антисептиків, зазначених у Переліку № 224, такі дезінфекційні засоби та антисептики повинні бути включені до Державного реєстру дезінфекційних засобів, тобто відповідати вимогам, встановленим Законом № 1645.
У випадку, якщо товари не відповідають вимогам Переліку № 224 та Закону № 1645, то операції з постачання таких товарів оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.
Щодо питання 1
Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, для отримувача товарів/послуг є податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН.
Отже, якщо платником податку до дати застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ було придбано з ПДВ дезінфікуючий засіб, зазначений у Переліку № 224, то платник податку за операціями з придбання такого товару має право віднести суми ПДВ, сплачені при його придбанні, до податкового кредиту (за наявності зареєстрованої в ЄРПН відповідної податкової накладної). При цьому якщо товар, за яким такі суми ПДВ включено до податкового кредиту, надалі постачається без ПДВ у зв’язку із застосуванням пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та/або статті 199 ПКУ за таким товаром не нараховується.
Щодо питання 2
Враховуючи вищевикладене, у ситуації викладеній у зверненні застосування пільгового режиму оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, повинно визначатися з урахуванням вимог Переліку № 224 та Закону № 1645, тобто, з дати включення такого дезінфекційного засобу до Державного реєстру дезінфекційних засобів, та відповідно отримання повідомлення МОЗ – 19.05.2021.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.1 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |