Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області розглянуло запит Кооперативу щодо оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) операцій обслуговуючого кооперативу, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Кооператив є неприбутковою організацією та не є платником ПДВ.
Метою створення Кооперативу (згідно Статуту) є задоволення потреб його членів у забезпеченні належного утримання та використання належних членам Кооперативу на праві власності нежитлових приміщень та іншого нерухомого майна у будівлі комерційного призначення, яке також має назву багатофункціональний офісний центр з торгівельно – виставковими площами та прибудинкової території.
Між Кооперативом і підприємствами та організаціями, що надають комунальні послуги (водо-, тепло-, газо-, електропостачання, та інші послуги), укладені договори поставки. На підставі рахунків, виставлених даними підприємствами, Кооператив виставляє рахунки за спожиті комунальні послуги власникам нежитлових приміщень, згідно показників приладів обліку та за тарифами постачальників комунальних послуг за власні приміщення, а також за приміщення загального користування, розподілених пропорційно об’єму використаних послуг.
Кошти, що сплачуються власниками нежитлових приміщень за надані їм комунальні послуги, надходять на рахунок Кооперативу для накопичення і подальшого перерахування підприємствам і організаціям, що надають комунальні послуги.
Відповідно до абзацу п’ятого статті 2 Закону України від 10 липня 2003 року № 1087-IV "Про кооперацію" зі змінами (далі - Закон №1087) обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об’єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Згідно зі статтею 23 Закону № 1087 кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом.
Кооперативи реалізують товари та надають послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно, а у випадках, передбачених законом, - за державними цінами і тарифами.
Кооперативи мають право реалізувати товари та надавати послуги за цінами і тарифами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб (стаття 24 Закону № 1087).
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, житлово-будівельним кооперативом вважається юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі об'єднання їх майнових пайових внесків для участі в будівництві або реконструкції житлового будинку (будинків) і наступної його (їх) експлуатації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ, зокрема, юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно-правовій формі.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Отже, у разі якщо здійснюване Кооперативом постачання товарів/послуг підпадає під поняття «постачання товарів» і «постачання послуг» у розумінні підпунктів 14.1.185 і 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, то операції Кооперативу з постачання таких товарів/послуг є об’єктом оподаткування ПДВ.
Враховуючи викладене, у Кооперативу відсутній об'єкт оподаткування по водо-, тепло-, газо-, електропостачанню, кошти за які власники нежитлових приміщень перераховують безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які надають ці послуги, або перераховують на рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які надають ці послуги.
Операція з отримання Кооперативом коштів від власників нежитлових приміщень за надані їм комунальні послуги виключно з метою накопичення та подальшого перерахунку підприємствам і організаціям, що надають комунальні послуги, не є об’єктом оподаткування ПДВ, оскільки такі кошти не є оплатою вартості товарів/послуг, що постачаються Кооперативом.
У випадку встановлення Кооперативом для власників нежитлових приміщень окремої плати за послуги з перерахунку отриманих від таких власників коштів підприємствам, організаціям, що надають послуги з водо-, тепло-, газо-, електропостачання, у Кооперативу виникає об'єкт оподаткування ПДВ виходячи з вартості наданих послуг.
Крім того, у разі проведення Кооперативом господарської діяльності (наприклад, здачі в оренду нежитлових приміщень) виникає об'єкт оподаткування ПДВ виходячи з вартості наданих послуг.
При реєстрації Кооперативу в якості платників ПДВ необхідно враховувати вимоги пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ щодо обов'язковості реєстрації платником ПДВ у разі перевищення нарахованої (сплаченої) особі (Кооперативу) протягом останніх 12 календарних місяців суми 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість) від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.1 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |