X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.07.2021 р. № 2641/ІПК/99-00-21-02-02-09

Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення щодо питання податкових наслідків з податку на прибуток та податку на додану вартість операцій по наданню Товариством з обмеженою відповідальністю «М» (далі – ТОВ «М»)в оренду нерухомого майна товариству з обмеженою відповідальністю «Н» (далі – ТОВ «Н»), якщо фізична особа «О» придбає корпоративні права у юридичної особи «Н» у розмірі 100 відсотків, при цьому вона також є власником корпоративних прав ТОВ «М» (100 відсотків)та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до інформації, наданої в запиті, фізична особа «О» (резидент України) безпосередньо володіє корпоративними правами у ТОВ «М» у розмірі 100 відсотків.

ТОВ «М» (резидент України, платник податку на прибуток та ПДВ) має у власності нерухоме майно, яке здає в оренду ТОВ «Н» (резидент України, платник єдиного податку 5 відсотків без ПДВ).

ТОВ «Н» здає орендоване майно в суборенду іншим фізичним та юридичним особам.

Фізична особа «О» планує придбати корпоративні права у юридичної особи ТОВ «Н» у розмірі 100 відсотків.

ТОВ «Н» та ТОВ «М» не будуть змінювати умови договору оренди нерухомого майна після придбання фізичною особою «О» корпоративних прав у юридичної особи ТОВ «Н» у розмірі 100 відсотків.

Заявник запитує:

1. Чи зміниться база оподаткування податком на прибуток ТОВ «М» від операцій по наданню в оренду ТОВ «Н» нерухомого майна, якщо фізична особа «О» придбає корпоративні права у юридичної особи «Н» у розмірі
100 відсотків;

2. Чи зміниться база оподаткування податком на додану вартістьТОВ «М» від операцій по наданню в оренду ТОВ «Н» нерухомого майна, якщо фізична особа «О» придбає корпоративні права у юридичної особи «Н» у розмірі 100 відсотків.

До питання1

Відповідно до п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбаченорізниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з придбання та продажукорпоративних прав у відмінній, ніж цінні папери формі.

Такіопераціївідображаютьсязгідно з правилами бухгалтерськогообліку при визначенніфінансового результату до оподаткування.

Відповідно до п.п. 14.1.97 п. 14.1 ст. 14 Кодексулізингова (орендна) операція–господарськаоперація (крімоперацій з фрахтування (чартеру) морських суден та іншихтранспортнихзасобів) фізичноїчиюридичної особи (орендодавця), щопередбачаєнаданняосновнихзасобів у користуванняіншимфізичнимчиюридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк.

Лізингові (орендні) операціїздійснюються у виглядіоперативноголізингу (оренди), фінансовоголізингу (оренди), зворотноголізингу (оренди), орендижитла з викупом, орендиземельнихділянок та орендибудівель, у тому числіжитловихприміщень.

Оперативнийлізинг (оренда) –господарськаопераціяфізичноїабоюридичної особи, щопередбачає передачу орендарю основного фонду, придбаногоабовиготовленогоорендодавцем, на умовахінших, ніжті, щопередбачаютьсяфінансовимлізингом (орендою) (п.п. «а» п.п. 14.1.97 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Орендною платоювважаєтьсяфіксованийплатіж, якийорендарсплачуєорендодавцюнезалежновіднаслідківсвоєїгосподарськоїдіяльності (ст. 286 Господарського кодексу Українивід 16.01.2003 № 436-IV (далі – ГКУ) (зізмінами та доповненнями).

Для обрахункуоб'єктаоподаткуванняплатникподатку на прибутоквикористовуєданібухгалтерськогообліку та фінансовоїзвітностіщододоходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Таким чином, орендна плата включається до фінансового результату, визначеного у фінансовійзвітностіпідприємствавідповідно до національнихположень (стандартів) бухгалтерськогообліку.

При цьому у разізмінивласника (резидента) (придбаннякорпоративних прав у розмірі 100 відсотків) у юридичної особи «Н», база оподаткуванняподатком на прибуток ТОВ «М» відоперацій по наданню в оренду ТОВ «Н» нерухомого майна, не зміниться.

Водночасзазначаємо, щорегулюванняпитаньметодологіїбухгалтерськогообліку та фінансовоїзвітностіздійснюєтьсяцентральним органом виконавчоївлади, щозабезпечуєформування та реалізуєдержавнуполітику у сферібухгалтерськогообліку, затверджуєнаціональніположення (стандарти) бухгалтерськогообліку, національніположення (стандарти) бухгалтерськогообліку в державному секторі, інші нормативно-правовіактищодоведеннябухгалтерськогообліку та складанняфінансовоїзвітності (частина друга ст. 6 Закону України«Про бухгалтерськийоблік та фінансовузвітність в Україні»від 16 липня 1999 року № 996-XIV).

До питання 2

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до
ст. 186 розділу V Кодексу.

Згідно з п. 188.1 ст. 188 розділу V Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Отже, база оподаткування за операціями з надання в оренду нерухомого майна визначається відповідно до п. 188.1 ст. 188 розділу V Кодексу виходячи з договірної вартості такої оренди (тобто орендної плати). Виходячи з того, що після придбання фізичною особою корпоративних прав товариства «М» умови договору оренди (які включають в себе орендну плату) нерухомого майна товариства «Н» не змінюються, то і база оподаткування ПДВ таких операцій з оренди не змінюється.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.