X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.07.2021 р. № 2687/ІПК/03-20-24-02-06

Головне управління ДПС у Волинській області розглянуло звернення та на виконання вимог статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, (далі – Кодекс) надає індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування поворотної фінансової допомоги.

Відповідно до листа фізична особа-підприємець, що єплатником єдиного податку 3 групи, має намір отримати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу в сумі 100 тисяч гривень від іншої фізичної особи-підприємця, що є платником єдиного податку 2 групи для використання у своїй підприємницькій діяльностіна умовах повернення через 6 місяців після отримання шляхом перерахування коштів через банківські рахунки.

Фізична особа-підприємець просить роз’яснити:

  1. чи є поворотна фінансова допомога, отримана за вказаним договором, базою оподаткування єдиним податком;
  2. які документи, крім договору та виписок з банку, потрібно мати для підтвердження повернення поворотної фінансової допомоги отримувачу;
  3. в яких звітах і як у фізичних осіб-підприємців має бути відображено надання, отримання та повернення поворотної фінансової допомоги.

 

Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУкраїни) поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу ХІV «Спеціальні податкові режими» ПКУкраїни.

Згідно з п. 291.5 ст. 291 ПКУкраїни не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які, зокрема, здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділу III ПКУкраїни.

Відповідно до Національного класифікатора України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (КВЕД 2010) надання поворотної фінансової допомоги належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення» та є забороненим для здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 4 Закону України від 12.07.2001 № 2664-III "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансовою послугою з-поміж інших вказано надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту. Правовою підставою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики (ст.ст.1046-1053 Цивільного кодексу України).

При цьому ч. 5 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУкраїни, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.

Згідно з ч. 4 п. 293.4 ст. 293 ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої – третьої групи (фізичні особи – підприємці) у розмірі 15 відсотків, до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Таким чином, фізична особа – підприємець, яка порушила умови перебування на спрощеній системі оподаткування, встановлені ПКУкраїни, а саме: надавала поворотну фінансову допомогу, зобов’язана оподаткувати дохід в сумі повернутих коштів за надання такої допомоги за ставкою 15 відсотків та перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за звітним кварталом, в якому відбулося таке порушення.

Щодо питання 1.

Оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку визначено главою І розділу ХІV ПК України.

Відповідно до п. 292.9 ст. 292 ПКУ доходи фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV ПКУ, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV ПКУкраїни.

Доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУкраїни (пп.1 п.292.1 ст.292 ПК України).

При цьому до складу доходу платника єдиного податку першої-третьої групи не включається сума  фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (пп.3 п. 292.11 ст. 292 ПКУкраїни).

Таким чином, якщо фінансова допомога повернута протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, то вона не відображається в складі доходуплатника єдиного податку.

Щодо питань 2 та 3.

Підтвердженням повернення основної суми поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам є договір позики, який укладений з моменту передання грошових коштів та виписки з банківських рахунків,  що підтверджують суму та термін повернення грошових коштів.

Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773), основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, відображається у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) за ознакою доходу «153».

Разом з тим, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, відображається у Розрахунку за ознакою доходу «197».

Враховуючи вищевикладене, до складу доходу платника єдиного податку першої-третьої групи не включається сума безвідсоткової фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарнихмісяців з дня її отримання, що підтверджується укладеним договором та виписками з банківських рахунків, та відображається у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

 

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації Головне управління ДПС у Волинській області інформує.

Згідно з п.п. 112.8.2 п. 112.8 ст. 112 розділу ІІ ПК України вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим, платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов’язання, визначеного Кодексом (п. 53.1 ст. 53 Кодексу).

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.