Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей сплати податкових зобов’язань, задекларованих у податковій звітності з ПДВ, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункту 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Порядок функціонування СЕА ПДВ регулюється статтею 2001 Кодексу та регламентується Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 зі змінами (далі – Порядок № 569).
Відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 Кодексу розрахунки з бюджетом в СЕА ПДВ здійснюються з відповідних рахунків, відкритих платникам податку в СЕА ПДВ (далі – електронні рахунки).
Пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу визначено формулу, за якою обчислюється сума податку, на яку платник має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні та/або розрахунки коригування (далі – реєстраційна сума). Складовою такої формули є загальна сума поповнення рахунка в системі електронного адміністрування ПДВ зокрема, з поточного рахунка платника податку.
На електронний рахунок зараховуються кошти, зокрема, з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку (пункт 2001.4 статті 2001 Кодексу).
З електронного рахунку платника перераховуються кошти, зокрема, до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду (пункт 2001.5 статті 2001 Кодексу).
Згідно з пунктом 2001.6 статті 2001 Кодексу та пунктом 19 Порядку № 569 за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
Для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДПС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку. (пункт 20 Порядку № 569).
Відповідно до Пункту 22 Порядку № 569 у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань:
1) платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з поточного рахунка;
2) Казначейство перераховує кошти в межах їх залишку на такому рахунку. При цьому залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету коштів, що перераховуються на електронний рахунок.
Щодо питання 1
Розрахунки з бюджетом з податку на додану вартість за податковими зобов’язаннями, задекларованими платником податку у податковій звітності з ПДВ, здійснюються з електронного рахунку платника податку в СЕА ПДВ. З цією метою платник податку у строки, визначені Кодексом для сплати податкових зобов’язань, має забезпечити наявність коштів на електронному рахунку в необхідному для розрахунків з бюджетом обсязі, зокрема, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку такого платника податку на його електронний рахунок.
Щодо питання 2
У разі сплати платником податку податкових зобов’язань, задекларованих у податковій звітності з ПДВ, безпосередньо на бюджетний рахунок, а не через електронний рахунок в СЕА ПДВ, обсяг таких коштів не враховується у збільшення реєстраційної суми платника податку. Крім того, залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету через електронний рахунок, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, отже, після надходження коштів на електронний рахунок такі кошти у відповідному обсязі будуть перераховані Казначейством до бюджету. Таким чином, якщо платник податку здійснює сплату податкових зобов’язань, задекларованих у податковій звітності з ПДВ, на бюджетний рахунок (а не через електронний рахунок), то сума таких податкових зобов’язань буде перерахована до бюджету двічі (безпосередньо платником на бюджетний рахунок та, після надходження коштів на електронний рахунок такого платника, – Казначейством з такого електронного рахунка), внаслідок чого у платника податку може виникнути переплата з ПДВ у відповідному обсязі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |