X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.07.2021 р. № 2741/ІПК/26-15-04-03-11

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення                              асоціації кредитних спілок «_____» (далі – Асоціація) щодо відповідності вимогам для перебування у статусі неприбуткових організацій Асоціації у разі укладання нею договору з товариством про надання доступу до онлайн-сервісу, який в подальшому буде використовуватись для задоволення потреб членів Асоціації, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, згідно установчих документів до повноваження та видів діяльності Асоціації належить, зокрема, інформаційна, консультаційна, методологічна та організаційна підтримка членів Асоціації (кредитних спілок) у процесі їх професійної діяльності.  

Асоціація планує укласти з товариством договір про надання доступу до онлайн-сервісу, розміщеного в мережі інтернет, та зобов’язується оплачувати такий доступ відповідно до умов договору. В подальшому доступ до онлайн-сервісу буде використовуватись членами Асоціації (кредитними спілками) на безкоштовній основі для задоволення потреб членів Асоціації.

У Асоціації виникають питання:

1. Чи може Асоціація як неприбуткова організація для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених статутом, укладати договори щодо замовлення послуг у третіх осіб щодо доступу до програмної продукції, а саме онлайн-сервісу, розміщеного в мережі інтернет, для задоволення потреб членів Асоціації (кредитних спілок) у сфері оброблення, аналізу та систематизації відкритих даних на виконання вимог законодавства? При цьому, члени Асоціації не оплачуватимуть такі послуги.

2. Чи необхідно в статуті Асоціації окремо зазначати такий напрям діяльності як замовлення послуг у третіх осіб щодо доступу членів Асоціації (кредитних спілок) до програмної продукції для задоволення потреб членів Асоціації у сфері оброблення, аналізу та систематизації відкритих даних?

Щодо питання 1

Відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів, віднесено, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Питання правомірності укладання договорів між суб’єктами господарювання регулюються нормами цивільного законодавства та не належать до компетенції ДПС.

Організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об’єднань, права та обов’язки членів кредитних спілок та їх об’єднань визначає Закон України від 20.12.2001  № 2908–III «Про кредитні спілки» (із змінами і доповненнями) (далі – Закон № 2908).

Частиною першою ст. 24 Закону № 2908, зокрема, встановлено, що з метою координації своєї діяльності, надання взаємодопомоги та захисту спільних інтересів кредитні спілки мають право на добровільних засадах створювати асоціації кредитних спілок. Місцеві – у рамках однієї адміністративно-територіальної одиниці, визначеної ст. 133 Конституції України, якщо членами такого об єднання є більш як третя частина кількості кредитних спілок, які діють на території такої адміністративно-територіальної одиниці, але у кількості не менше трьох кредитних спілок. Всеукраїнські асоціації – асоціації кредитних спілок, діяльність яких поширюється на територію всієї України, за умови, що членами таких асоціацій є кредитні спілки більш ніж з половини адміністративно-територіальних одиниць, визначених частиною другою ст. 133 Конституції України.

Асоціація кредитних спілок утримується виключно за рахунок внесків кредитних спілок – своїх членів і не здійснює підприємницької діяльності, за винятком отримання пасивних доходів у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань та роялті. Асоціація має право розміщувати вільні кошти на депозитних рахунках у банківських установах та в об’єднаній кредитній спілці (частина третя ст. 24 Закону № 2908).

Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4  ст. 133 Кодексу;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельні кооперативи;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Підпунктом 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб.

Отже, неприбуткова організація (Асоціація), утворена в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, та внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, може залишатися у статусі неприбуткової організації у разі використання доходів (прибутків), отриманих нею в межах статутної діяльності відповідно до закону, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, як це передбачено п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.

Такими видатками можуть бути, зокрема, видатки на інформаційну, консультаційну, методологічну та організаційну підтримку членів Асоціації (кредитних спілок) у процесі їх професійної діяльності.

При цьому, звертаємо увагу, що з урахуванням вимог п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбуткова організація (Асоціація), яка внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, не повинна здійснювати розподіл доходів (прибутків) серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Щодо питання 2

Відповідно до частини першої ст. 120 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436–IV (із змінами і доповненнями) (далі – ГКУ) господарські об’єднання утворюються як асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об’єднання підприємств, передбачені законом.

Асоціація – договірне об’єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об’єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об’єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. У статуті асоціації повинно бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Асоціація не має права втручатися у господарську діяльність підприємств – учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями (частина друга ст. 120 ГКУ).

Згідно з частиною четвертою ст. 24 Закону № 2908 асоціація кредитних спілок діє на підставі статуту, який затверджується рішенням конференції представників кредитних спілок.

Статут асоціації кредитних спілок повинен містити:

найменування асоціації кредитних спілок та її юридичну адресу;

мету утворення і завдання асоціації;

порядок утворення та діяльності органів управління асоціації, їх повноваження;

права та обов’язки кредитних спілок – учасників асоціації;

умови і порядок вступу до об’єднання та порядок виходу з нього;

порядок сплати кредитними спілками вступних та інших внесків;

джерела формування та порядок використання майна асоціації (у тому числі коштів), порядок утворення спільних фінансових фондів та використання їх коштів;

порядок звітності і здійснення контролю за діяльністю виконавчого та інших органів управління асоціації;

порядок внесення змін і доповнень до статуту;

порядок припинення діяльності асоціації та вирішення майнових питань у зв’язку з її ліквідацією (реорганізацією).

Статут асоціації кредитних спілок може містити й інші положення щодо організаційних, господарських та інших питань діяльності асоціації.

Таким чином, статут Асоціації може містити й інші положення щодо організаційних, господарських та інших питань діяльності Асоціації, що не суперечать вимогам законодавства України, з метою задоволення господарських потреб учасників Асоціації.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.