Державна податкова служба України розглянула зверненнящодо складання податкових накладних за операціями з виконання будівельних робіт та, керуючись статтею 52 розділу IІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, з метою виконання робіт за договорами генпідряду Товариством укладено договір субпідряду на виконання будівельно-монтажних та пуско-налагоджувальних робіт, склад та обсяг яких визначається в окремих специфікаціях до договору субпідряду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ, їх коригування та складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 187, 192 і 201 розділу V ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ.
В той же час, відповідно до пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).
Для цілей цього пункту довгостроковий договір (контракт) - це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.
Таким чином, при здійсненні платником податку операцій з постачання підрядних будівельних робіт дата виникнення податкових зобов'язань з ПДВ може визначатися відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ за правилом першої події», або за касовим методом, або, відповідно до пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ, на дату фактичної передачі виконавцем результатів робіт, в залежності від умов договору, на виконання яких здійснюються такі операції.
Якщо платником ПДВ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт застосовується касовий метод податкового обліку, то податкова накладна за такими операціями складається на дату надходження коштів в рахунок оплати вартості таких робіт (в т. ч. якщо замовник відмовився від підпису акта виконаних робіт).
Якщо виконавець робіт за договором підряду (у т. ч. будівельного) застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань (платник не застосовує касовий метод податкового обліку для таких операцій та договір, на виконання якого здійснюються такі операції, не відповідає вимогам довгострокового), то податкові зобов'язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт будуть визначатися на дату «першої події». В такому випадку за операцією з виконання робіт за договором підряду (у т. ч. будівельного) на дату оформлення акта, або передоплати платник зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання та скласти податкову накладну (за правилом «першої події») і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни на замовника цих робіт.
Щодо питання 1
Пунктом 16 Порядку № 1307 визначено, що до графи 6 вносяться дані щодо кількості (об’єму, обсягу) постачання товарів/послуг.
У разі складання податкової накладної на повне постачання послуги або на суму коштів, що надійшла на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) у повному обсязі, у графі 6 податкової накладної зазначається «1».
У разі складання податкової накладної на часткове постачання послуги або на суму попередньої оплати частини вартості послуги у графі 6 зазначається відповідна частка наданої (оплаченої) послуги у вигляді десяткового дробу. Зокрема, у разі постачання частини послуги, яка відповідає половині обсягу, вказаного у договорі, або у разі отримання суми попередньої оплати у розмірі половини договірної вартості послуги у графі 6 вказується число «0,5».
У графі 7 податкової накладної зазначається ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством.
Щодо питання 2
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН, зокрема, постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації.
Тобто відповідно до пункту 192.1 статті 192розділу V ПКУ розрахунок коригування може бути складений тільки до зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної та не може бути складений на підставі прийнятої додаткової угоди до договору субпідряду.
Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307, у разі здійсненім коригування сум додаткових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Таким чином, у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг внаслідок наступного за постачанням перегляду цін, з урахуванням норм пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ та Порядку № 1307, розрахунок коригування складається на дату доплати коштів.
Отже, у випадку, наведеному у зверненні, якщо на дату оформлення акта виконаних робіт виконавцем - платником ПДВ була складена податкова накладна, а потім у зв'язку із внесеними змінами до умов договору субпідряду в частині збільшення обсягів робіт Підрядник, здійснив доплату, Субпідрядник повинен на дату доплати скласти розрахунок коригування до податкових накладних, складених на дату оформлення акту, та зареєструвати такий розрахунок коригування в ЄРПН.
Щодо питання 3
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «й» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ та пункті 16 Порядку № 1307, зокрема такими реквізитами є:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг ;
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП); платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Коди послуг згідно з ДКПП визначені у ДКПП, затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457.
Разом з цим інформуємо, що у разі виникнення необхідності правильності визначення найменування та коду послуги платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: 79008, м. Львів,
вул. Кривоноса, 6.
Отже, дані у податковій накладної / розрахунку коригування до податкової накладної формуються на підставі первинних документів (акту виконаних робіт, тощо), які у свою чергу повинні відповідати умовам договору генпідряду, у межах якого здійснюються операції з виконання робіт.
Щодо питання 4
Загальні правила складання податкової накладної визначені статтею 201 розділу V ПКУ та Порядком № 1307, які не містять спеціальних положень, регулюючих порядок заповнення податкових накладних за договорами на виконання будівельно-монтажних робіт.
Відповідно до пункту 201.7 статті 201 розділу V ПКУ та пункту 18 Порядку № 1307 податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разі, якщо на дату оформлення акту приймання виконаних робіт такі роботи не були оплачені, то виконання цих робіт є першою подією, на дату якої має бути складена податкова накладна. Наступна за прийманням виконаних робіт оплата за такі роботи є другою подією, яка не спричиняє податкових наслідків з ПДВ (податкова накладна на дату другої події не складається).
У разі отримання попередньої оплати (авансу) за роботи платник зобов'язаний скласти податкову накладну на всю суму такої попередньої оплати, зазначивши у графі 6 відповідну частку (робіт), за яку було здійснено таку попередню оплату, виходячи з ціни постачання одиниці послуги, визначеної у договорі. Надалі на дату фактичного оформлення документа (акта виконаних робіт), що засвідчує факт виконання робіт, виконавець повинен скласти податкову накладну на різницю між фактичною вартістю виконаних робіт та вартістю таких робіт, які відображені у податковій накладній, складеній на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Щодо заповнення граф 4 та 5 «одиниця виміру товарів/послуг» податкової накладної повідомляємо, що
Згідно з підпунктом 3 пункту 16 Порядку № 1307графи 4 та 5 «одиниця виміру товарів/послуг» податкової накладної заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (далі - КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної.
У графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО.
У графі 5 - код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО.
У разі якщо в графі 4 зазначено умовне позначення одиниці виміру, яка відсутня в КСПОВО, графа 5 не заповнюється.
Податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Таким чином, у разі якщо вартість послуги (робіт) визначається із застосуванням одиниць обліку, які відображаються у первинних документах, регістрах бухгалтерського обліку, то у графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське) та у графі 5 - код відповідної одиниці вимірювання/обліку.
У разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, у графі 4 податкової накладної зазначається умовне позначення одиниці вимірювання такого товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах, а графа 5 не заповнюється.
Отже, зазначення платником податку при заповненні граф 4 та/або 5 податкової накладної одиниці виміру товарів/послуг здійснюється з урахуванням первинних документів.
Надання індивідуальної податкової консультації не передбачає оцінки правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій.
Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |