X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.07.2021 р. № 2800/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)розглянула Ваше звернення від … щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавстваі в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив що, є особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

У зв’язку із зазначеним, платник податків та єдиного внеску просить надати консультацію з питання заповнення звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік, у тому числі за місяці  звільнення від нарахування та сплати єдиного внеску  у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску (п. 5 частини першої  ст. 4 Закону №2464).

Згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 (у редакції, яка діяла до 01.01.2021) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують єдиний внесок  на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до п.910розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року за себе. При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовуються.

Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року в розмірах та порядку, визначених цим Законом. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом.

Отже, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, в тому числі адвокатську діяльність, тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску  за періоди з  1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року  за себе.

Єдиний внесок для платників, зазначених у ст.4  Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).

 

Щодо питання 1

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за звітний  період 2020 року формують та подають звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – Звіт) у порядку, встановленому  наказом Міністерства фінансів України  від 14.04.2015 №435 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 №511, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 05.11.2020 № 670  (далі – Порядок № 435).

Звітним періодом для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність є календарний рік. Звіт подається за формою № Д5 із зазначенням типу форми «початкова» (п.4 розділу ІІІ Порядку № 435).

Щодо питання 2

У рядку 3 Звіту  зазначається  код територіального органу  (основне місце обліку), до якого подається звіт.

Коди територіальних органів розміщені на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua) за посиланням: головна - електронна звітність - платникам податків про електронну звітність - інформаційно - аналітичне забезпечення - довідники територіальних органів.

 

Щодо питання 3 - 6

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність та звільнені від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску відповідно до  п.910розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, таблицю 1  Звіту  (Форма №Д5 (річна)) за звітний 2020 рік,  заповнюють  таким чином:

у графі 3 «Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу» у розрізі кожного календарного місяця зазначається середньомісячний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку), задекларованого у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску (п.4 розділу IV  Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, у редакції, яка діяла у 2020 році). У разі відсутності доходу (прибутку) у графі 3 проставляються прочерки;

у графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини»:

 – в розрізі місяців звітного року, а саме,  у березні, квітні, травні 2020 року  проставляються прочерки;

  – показники інших календарних місяців, протягом яких такі платники перебували на обліку як платники єдиного внеску, заповнюються на загальних підставах -  визначається база нарахування відповідно до  ст. 7 Закону № 2464;

у графі 5 «Розмір єдиного внеску» зазначається розмір єдиного внеску, встановлений законодавством для обов’язкової сплати. В розрізі місяців звітного року проставляється 22 відсотки;

графа 6  «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 4 х графа 5)»  в розрізі місяців звітного року зазначається нарахована сума єдиного внеску. При цьому,   у березні, квітні, травні 2020 року  проставляються прочерки.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.