Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей оподаткування операцій з надання послуг з консультування і підготовки матеріалів для організації освітнього процесу з вивчення математики, словесності англійської мови і французької, як другої іноземної, у дошкільному закладі та початковій школіта, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні,основним видом діяльності Товариства є дошкільна освіта.
На даний час у Товариства відсутня ліцензія на право провадження освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти, при цьому Товариство надає послуги своїм дочірнім підприємствам, засновником яких воно є, з:
консультування і підготовки матеріалів для організації освітнього процесу у дошкільному закладі Дочірнього Підприємства «заклад дошкільної освіти»;
консультування і підготовки матеріалів для організації освітнього процесу з вивчення математики, словесності англійської мови і французької, як другої іноземної, у початковій школі Дочірнього Підприємства «приватний ліцей».
Як визначено Законом України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145), закладом освіти є юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 2145).
Юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність (частина перша статті 22 Закону № 2145).
Суб'єкт освітньої діяльності - фізична або юридична особа (заклад освіти, підприємство, установа, організація), що провадить освітню діяльність (пункт 27 частини першої статті 1 Закону № 2145).
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону № 2145 освітньою діяльністю є діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті:
Згідно з частиною першою статті 22 Закону № 2145 освітня діяльність вважається основним видом діяльності, якщо надходження на цей вид діяльності та/або від цього виду діяльності перевищують половину загальних надходжень цієї юридичної особи (фізичної особи - підприємця).
Разом з тим, згідно з частиною четвертою статті 22 Закону № 2145 визначено, що заклад освіти має право здійснювати освітню діяльність одночасно на різних рівнях освіти та за різними видами освіти, утворювати для цього структурні підрозділи.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу І Кодексу поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених
статтею 1 розділу І Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Щодо оподаткування податком на додану вартість
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Підпунктом 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу встановлено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках.
Перелік послуг, щодо яких застосовується звільнення від оподаткування ПДВ, визначено підпунктами «а» - «й» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 Кодексу. Зокрема, до таких послуг не належать послуги з консультування і підготовки матеріалів для організації освітнього процесу з вивчення математики, словесності англійської мови і французької, як другої іноземної, у дошкільному закладі та початковій школі, які надаються безпосередньо дочірнім підприємствам Товариства.
Враховуючи викладене, операції Товариства з надання послуг з консультування і підготовки матеріалів для організації освітнього процесу з вивчення математики, словесності англійської мови і французької, як другої іноземної, у дошкільному закладі та початковій школі підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Щодо виникнення податкових наслідків з податку на прибуток підприємств
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом III та підрозділом 4 розділу XX Кодексу.
Відповідно до абзацу першого підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділуІІІ Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
При цьому положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування та пільгового режиму оподаткування по операціях з надання послуг з освітньої діяльності у сферах дошкільної і початкової освіти.
Отже, такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об'єкту оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |