Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із постачанням Підприємством товару і можливістю застосування нульової ставки ПДВ за операціями з постачання такого товару та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство засноване на власності об’єднання громадян – Громадської Організації з метою здійснення господарської діяльності.
На Підприємстві кількість осіб з інвалідністю складає більше 50 відс. середньооблікової кількості штатних працівників, а фонд оплати праці таких осіб становить більше 25 відс. суми загальних витрат на оплату праці, що належать до складу витрат виробництва.
Згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації Підприємству надано дозвіл на користування пільгами в оподаткуванні.
Підприємством планується виготовлення фасованого товару – продуктів харчування рослинного походження (цукру).
Технологічний процес виготовлення кінцевого товару (пакунок/стік цукру, одиниця вимірювання в шт.) передбачає:
закупівлю сировини (пакувальної плівки, цукру – піску у мішках по 50 кг);
здійснення працівниками Підприємства вхідного контролю сировини та за допомогою додаткового обладнання проведення операцій з обробки товару (очищення, виділ сторонніх домішок/вологи тощо) з метою його відновлення, забезпечення властивостей та якості;
здійснення пакування товару на спеціальному обладнанні, фасування, а також проведення аналізів та експертиз.
При виготовленні 1 шт. товару (пакунку/стіку цукру), сума витрат з переробки (обробки та інших видів перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших придбаних товарів/послуг, які використовуються у процесі такого виготовлення, становитиме не менш як 8 відс. від ціни постачання виготовленого товару.
Споживачами фасованого товару є суб’єкти господарювання різних форм власності, зокрема ФОП та кінцевий споживач.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Пунктом 8 підрозділу 2 розділу XX Кодексу визначено, що на період до 1 січня 2025 року за нульовою ставкою оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю і є їх власністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу витрат виробництва.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, внаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів.
Отже, за умови відповідності критеріям і при дотриманні вимог, встановлених у пункті 8 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, платник податку до 01.01.2025 має право на застосування нульової ставки ПДВ до операцій з постачання безпосередньо виготовлених таким платником податку товарів/послуг (крім товарів/послуг, визначених у вказаному пункті Кодексу), місцем постачання яких згідно зі статтею 186 розділу V Кодексу визначено митну територію України.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Якщо Підприємство фактично не виготовляло цукор, а придбавало його у інших суб’єктів господарювання виключно для цілей пакування / фасування та подальшого постачання, то операція Підприємства з постачання такого цукру не може розцінюватися як операція з постачання товарів, що безпосередньо виготовлені Підприємством, у розумінні пункту 8 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, до якої може бути застосовано нульову ставку ПДВ, оскільки у процесі пакування / фасування придбаний цукор не зазнає переробки, обробки чи інших видів перетворення. Відповідно така операція підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
При цьому, у випадку, якщо такий придбаний Підприємством цукор, перед процесом пакування / фасування, піддаватиметься переробці, обробці (у тому числі очищенню, відділенню від сторонніх домішок / вологи) або іншим видам перетворення, сума витрат за якими становитиме не менше 8 відсотків його продажної ціни, встановленої Підприємством, то операція Підприємства з постачання такого цукру може розцінюватися як операція з постачання товарів, що безпосередньо виготовлені Підприємством, у розумінні пункту 8 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, до якої може бути застосовано нульову ставку ПДВ.
Щодо питання 2
Порушене питання не належить до компетенції ДПС.
Щодо питання 3
З питання правильності визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД для цілей його зазначення у первинних та податкових документах, які оформлюються / складаються при здійсненні операцій з постачання цукру, ДПС рекомендує звернутися до Торгово-промислової палати України (їх регіональних відділень) або науково-дослідних установ судових експертиз.
Щодо питання 4
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи (стаття 36 розділу І Кодексу).
За операцією з постачання цукру, придбаного Підприємством у інших суб’єктів господарювання та розфасованого в іншу тару, у Підприємства виникає обов’язок визначити податкові зобов’язання з ПДВ, задекларувати їх у податковій звітності з ПДВ та сплатити до бюджету, а також скласти податкову накладну і зареєструвати в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |