X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.08.2017 р. № 1720/Я/99-99-13-02-03-14/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваше звернення ........щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб подарунку у вигляді грошових коштів, отриманих фізичною особою і в межах компетенції повідомляє.

Сімейні відносини в Україні регулюються Сімейним кодексом України (далі - СКУ) згідно ст.57 якого визначено, що особистою приватною власністю дружини, чоловіка є, зокрема, майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування.

Відповідно до ст. 93 СКУ шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов'язки.

Частиною другою ст. 97 СКУ у шлюбному договорі сторони можуть домовитися про непоширення на майно, набуде ними за час шлюбу, положень ст. 60 СКУ і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них.

Згідно ст. 60 СКУ якого визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ.

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IVПКУ, згідно з п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ) до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ (п.п. 164.2,10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 розділу IV ПКУ.

Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, передбаченими розділом IV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ст. 1 74 ПКУ).

До об’єктів оподаткування спадщини/дарунку платника податку включається зокрема, готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, (п.п. "г" п. 174.1 ст. 174 ПКУ).

При цьому п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ визначено, що вказаний об’єкт, який успадковуються/приймаеться у дарунок членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Отже, у розумінні розділу IV ПКУ, дохід виникає у фізичної особи - резидента (обдаровуваної, яка є членом сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення), що оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Згідно з п.п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має Індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.