X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 634/ІПК/26-15-04-03-11

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення                              щодо нарахування частини чистого прибутку (доходу) комунальним підприємством у 2020 році та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

Заявник є комунальним підприємством.

У платника виникає питання: чи зобов’язано комунальне підприємство нараховувати частину чистого прибутку (доходу) за результатами річної фінансової звітності за 2020 рік.  

 Згідно з абзацом третім ст. 142 Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР (із змінами і доповненнями) (далі – Конституція) держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.

Статтею 143 Конституції, зокрема встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об’єкти державної власності.

Пунктом 2 ст. 327 Цивільного кодексу України від 16.01.2003  № 435-IV (із змінами і доповненнями) встановлено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 12.3 ст. 12 Кодексу сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

При цьому, п.п. 29 п. 1 ст. 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується  питання встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.

Відповідно до п.п. 35 п. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010  № 2456–VI (із змінами і доповненнями) до доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належить, зокрема, частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до бюджету, в порядку, визначеному відповідними місцевими радами.

Таким чином, відрахування до місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями здійснюється відповідно до порядку та нормативів, визначених відповідними місцевими радами.

Київською міською радою прийнято рішення від 24.12.2020 № 24/24 «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» (далі – Рішення № 24/24).

Рішення № 24/24 набирає чинності з 1 січня 2021 року (п. 16 Рішення № 24/24).

Підпунктом 19.14 п. 19 Рішення № 24/24 встановлено, що у 2021 році комунальні підприємства (об’єднання), організації перераховують до бюджету міста Києва частину чистого прибутку (доходу) згідно з додатком 14 до Рішення № 24/24.

Додатком 14 до Рішення № 24/24 встановлено Порядок нарахування та сплати комунальними унітарними підприємствами, організаціями та їх об’єднаннями, що належить до комунальної власності міста Києва, частини чистого прибутку (доходу), яка підлягає перерахуванню до бюджету міста Києва (далі – Порядок).

Згідно Порядку комунальні унітарні підприємства, організації та їх об’єднання, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва (далі – підприємства) здійснюють перерахування до загального фонду бюджету  міста Києва частину чистого прибутку (доходу) згідно з нормативом у розмірі 20%.

Розрахунковою базою, до якої застосовуються зазначені нормативи, є показник прибутку чистого фінансового результату за даними річної фінансової звітності (форми № 2 та № 2-м «Звіт про фінансові результати», рядок 2350).

Частина чистого прибутку (доходу) підприємств, яка підлягає перерахуванню до загального фонду бюджету міста Києва, визначається ними самостійно відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою України для державних унітарних підприємств та їх об’єднань, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Визначена відповідно до нормативів частина чистого прибутку (доходу) перераховується до бюджету міста Києва підприємствами самостійно до 01 травня 2021 року на відповідні рахунки з обліку надходжень загального фонду бюджету міста Києва, відкриті в органах Державної казначейської служби України.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається підприємствами до органів Державної податкової служби України у термін, передбачений для подання декларації з податку на прибуток, та в копії – до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Таким чином, комунальні унітарні підприємства та їх об’єднання, що належать до комунальної власності міста Києва, за підсумками фінансово-господарської діяльності (дані річної фінансової звітності) за 2020 рік повинні нараховувати та сплачувати частину чистого прибутку (доходу), за нормативами, встановленими Порядком.

При цьому, зазначеними платниками використовується Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, форма якого затверджена наказом Державної податкової служби України від 16.05.2011 № 285, який разом з фінансовою звітністю подається до органів Державної податкової служби України у термін, передбачений для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств.  

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.