Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо можливості визнання операцій з нерезидентом, який зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1045 (далі – Перелік № 1045), зіставними з операціями пов’язаних з ним юридичних осіб – нерезидентів для цілей трансфертного ціноутворення та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до наданої інформації,товариство реалізує продукцію окремим юридичним особам-нерезидентам, які належать до однієї міжнародної групи компаній та є пов’язаними між собою. Одним із таких контрагентів є нерезидент, зареєстрований у державі, що включена до Переліку № 1045. Операції з таким контрагентом за вартісними критеріями не підпадають під визначення контрольованих і товариство-резидент України повинно здійснити коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток відповідно до п.п. 140.5.51 п.140.5 ст. 140 Кодексу.
Заявник запитує:
Чи можна для підтвердження доходів за принципом «витягнутої руки» для незастосування коригувань відповідно до п.п. 140.5.51 п.140.5 ст. 140 Кодексу використовувати інформацію (показники) операцій з контрагентом, який відноситься до тієї ж міжнародної групи компаній, але не включений до Переліку № 1045,як співставні операції (операції по реалізації продукції товариства)?
Відповідно до п.п. 140.5.51п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 цього Кодексу), реалізованих на користь:
нерезидентів зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 цього Кодексу;
нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. «г»
п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
Вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких доходів підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки»відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, але без подання звіту.
Підпунктом 39.1.1 п. 39.1 ст. 39 Кодексу визначено, щоплатникподатку, якийбере участь у контрольованійоперації, повинен визначатиобсягйогооподатковуваногоприбуткувідповідно до принципу «витягнутої руки».
Обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами у співставних неконтрольованих операціях (п.п. 39.1.2 п. 39.1 ст. 39 Кодексу).
Згідно із п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» платник податків та контролюючий орган використовують джерела інформації, які містять відомості, що дають можливість зіставити комерційні та фінансові умови операцій згідно з п.п. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу.
Абзацом «а» п.п. 39.5.3.1 п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Кодексу встановлено, що одним із джерел такої інформації є інформація про зіставні неконтрольовані операції платника податків, а також інформація про зіставні неконтрольовані операції його контрагента - сторони контрольованої операції з непов’язаними особами.
Відповідно до п.п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу міжнародна група компаній (для цілей ст. 39 цього Кодексу) - дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних країн та пов’язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов’язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов’язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.
Елементи (критерії) для зіставлення комерційних та фінансових умов операцій зазначені у п.п. 39.2.2 п.39.2 ст.39 Кодексу.
Відповідно до п.п. 39.2.2.1 п.п. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 Кодексу контрольовані операції визнаються зіставними з неконтрольованими, якщо:
немає значних відмінностей між ними, що можуть істотно вплинути на фінансовий результат під час застосування відповідного методу трансфертного ціноутворення;
такі відмінності можуть бути усунені шляхом коригування умов та фінансових результатів контрольованої або неконтрольованої операції для уникнення впливу таких відмінностей на зіставність.
Так, визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов операцій з умовами контрольованої операції може здійснюватися, зокрема, але не виключно, за результатами аналізу кількості товарів, обсягу виконаних робіт (наданих послуг), строків виконання господарських зобов’язань, умов проведення платежів під час здійснення операції тощо (п.п. 39.2.2.3 п.п. 39.2.2 п.39.2 ст.39 Кодексу).
Отже, рішення щодо можливості використання неконтрольованих операцій платника податків з нерезидентом - непов’язаною особоюдля встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» має прийматись в кожному конкретному випадку з урахуванням вимог щодо зіставності комерційних та фінансових умов операцій, встановлених п.п. 39.2.2 п.39.2 ст.39 Кодексу.
При цьому, показникинеконтрольованих господарських операцій платника податків з нерезидентом – непов’язаною особою, який входить до тієї ж міжнародної групи компаній, що і нерезидент, зареєстрований у державі, що включена до Переліку № 1045,можуть бути використані для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» з урахуванням вимог щодо зіставності комерційних та фінансових умов цих операцій з комерційними та фінансовими умовами контрольованих операцій.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |